Sivé záclony, zažltnuté tričko pod pazuchami od dezodorantu a zvyškov potu alebo obľúbené detské body špinavé od mrkvového príkrmu. Ako sa postaviť k týmto zádrheľom, keď nechcete používať tú najtvrdšiu chémiu? Respektíve… Chémii sa nevyhneme! Základom je však správne vybrať.
Ekologické bielenie bielizne nie je nič zložité. Zaobídete sa aj bez drahých parfumovaných práškov a špeciálnych prípravkov plných rozjasňovačov. Stačí si v obľúbenom bezobalovom alebo eko-obchodíku kúpiť pekarbonát sodný. Táto chemická látka zaručí, že biela bude naozaj žiarivo biela už aj po prvom vypratí. Dôležité však je dodržať správny postup prania a sušenia bielej bielizne.
1. Zaperte silné škvrny
Škvrny od jedla alebo mejkapu, či iných väčších nečistôt najskôr zaperte žlčovým mydlom, ktoré odstráni aj tú najtvrdohlavejšiu špinu.
2. Šup do práčky
Bielu bielizeň vložte do bubna práčky. Použite ekologický prací gél (extrakt z mydlových orechov, prípadne samotné mydlové orechy) a do bubna pridajte 1 polievkovú lyžicu pekarbonátu sodného. Nechajte bežať cyklus aspoň 90 minút na 60 stupňov.
3. Nezabudnite na plákadlo
Ak je to možné, použite plákadlo (nie aviváž!). Kým plákadlo zbaví odev zvyškov usadených pracích práškov a nečistôt, aviváž práve naopak – obaľuje vlákna a na dotyk ich zjemňuje, mení však vlastnosti látok. Oblečenie je tak menej priedušné, uteráky menej savé, funkčné oblečenie dokonca úplne znehodnotené.
4. Správne sušenie
Hneď po vypratí bielizeň zaveste na sušiak a nechajte vysušiť prirodzene v tieni/polotieni. V zime môžete sušiť v blízkosti radiátora a pomôcť si napríklad odvlhčovačom.
5. Nežehlite
Biele oblečenie žehlite minimálne, ideálne nežehlite vôbec. Ak už musíte žehliť, napríklad košele, do žehličky použite prefiltrovanú vodu (ak máte veľmi tvrdú vodu z vodovodu) a žehlite na čo najnižšom stupni. Pred žehlením žehličku jemne otrite vlhkou handričkou (kým ešte nebude v zásuvke), aby ste do odevu nezažehlili aj zvyšky prachu či iné nečistoty, ktoré by zbytočne pokazili dojem z krásnej žiarivej bielej bielizne.
TEMPOtip: Ak periete napríklad detské plienky či oblečenie, cyklus plákania a odstreďovanie zopakujte ešte raz. Zabezpečíte tým, že sa lepšie vyperú aj posledné zvyšky pracieho prášku, ktorý môže byť potenciálny alergén (aj v prípade, že používate prírodné prášky – ak sú obohatené o silice, môžu spôsobovať kontaktné alergie).