Ako docieliť, aby dieťa viac Ako docieliť, aby dieťa viac pilo čistú vodupilo čistú vodu

Ako docieliť, aby dieťa viac pilo čistú vodu

Dôležitý je správny štart – dieťa naučte piť čistú vodu už pri zoznamovaní sa s príkrmami. Aj keď spočiatku bude piť po kvapkách alebo ju úplne odmietať, nevzdávajte sa, nekupujte ochutené detské čajíky či džúsiky. Niektorým deťom treba vodu ponúknuť aj 14-krát, kým si naozaj dajú aspoň glg. Dieťaťu neponúkajte žiadne iné nápoje, ktoré majú chuť, s výnimkou čaju Rooibos, ktorý je mimoriadne vhodný na detský pitný režim (aj pre dospelákov, samozrejme).


Vodu servírujte odstátu, menším deťom pokojne aj prevarenú, izbovej teploty alebo mierne vlažnú v zimnom období. Podávajte im ju rovno z pohárika (aj deti vo veku 6 mesiacov sa dokážu napiť z pohárika po glgoch). Najmä v prípade, že plánujete dojčiť dlhodobo, sa neodporúča učiť dieťa na fľašu.

Mrazené ovocie

Väčším deťom môžete do pohára nasypať zopár mrazených malín – úplne stačia 3 – 4, aby vodu príliš neochladili. Takýto trik zvyčajne pomôže deti motivovať s chuťou sa napiť.

Slamka

Malá zmena, veľký efekt. Ak dieťaťu ponúknete pitie so slamkou, pokojne aj vyzdobenou obrázkom ich obľúbeného hrdinu nalepeného na kúsku kartónu a prichyteného na slamke pomocou lepiacej pásky. Povedzte dieťaťu, že je to zázračný nápoj, ktorý mu či jej dodá silu či magické superschopnosti. Občas stačí použiť trošku fantázie.

Keď už nič nezaberá, skúste malý trik. Dieťaťu kúpte akúkoľvek populárnu fľašku s ochutenou vodou so sosáčikom (bežne dostupné v drogériách alebo v potravinách). Obsah vylejte (alebo jeho časť) a doplňte čistú vodu s pár kvapkami citróna alebo trochou šťavy z pomaranča a dieťaťu ponúknite. Síce ide o klamstvo tvrdého kalibru, niekedy je to jediná šanca, ako do dieťaťa dostať tekutiny počas horúceho dňa. Fľašu však neopoužívajte opakovane! Takéto fľaše sú určené na jednorazové použitie.

Ak dieťaťu ponúknete pitie so slamkou

Čo do školy?

Ak riešite pitný režim do školy, kedy nemáte prehľad o tom, koľko dieťa za pol dňa či za celý deň reálne vypilo, skúste trik s pomarančom, o ktorom sme už písali v jednom zo starších článkov. Polovicu pomaranča vyšťavte do fľaše a dieťaťu povedzte, nech si ju v škole doplní vodou a popíja takýto ovocný strek.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Prečo nedávať bábätká sedieť
Prečo nedávať bábätká sedieť skôr, než si sadnú samy?