Ako chrániť škôlkara či školáka pri chrípkovej epidémii

Ako chrániť škôlkara či školáka pri chrípkovej epidémii?

Nevyhne sa tomu snáď žiadna rodina, v ktorej je čerstvý školák či škôlkar – kolobeh viróz, pri ktorých máte pocit, že ste viac s dieťaťom doma ako v práci, že za škôlku platíte zbytočne, že ste niečo zanedbali… Netrápte sa, žiaľ, zdravie svojho dieťaťa nemáme 100 % vo svojich rukách. Môžeme mu však pomôcť posilniť imunitu a prípadnú virózu ľahšie prekonať. Ako? Prečítajte si naše tipy.

1. Správne návyky

Umývanie rúk mydlom po príchode domov, po návšteve toalety a pred jedlom by malo byť samozrejmosťou v každej rodine. Rovnako aj stolovanie bez mobilu či tabletu – okrem toho, že sú tieto zariadenia plné baktérii, odvádzajú zbytočne pozornosť od jedla a môžu aj nepekne narušiť medziľudské vzťahy. Buďte svojim deťom príkladom a nebudete ich musieť odúčať od týchto zlozvykov.

Správne návyky


2. Kiná a nákupné centrá

Dýchať prekúrený alebo prechladený vzduch v preplnenom nákupnom nie je nič prospešné pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Sľúbili ste svojim ratolestiam kino? V čase chrípkovej epidémie to nie je ten najlepší nápad. Urobte si radšej filmový večer doma – pukance, roztiahnutý gauč, huňatá deka a celá rodina pohromade je ten najlepší recept. Aby najmenší neboli sklamaní, môžete im pripraviť prekvapenie a výnimočne dovoliť aj to, čo majú bežne zakázané – napríklad pitie z veľkého (nerozbitného) pohára so slamkou na gauči. Veď sú predsa akože v kine. Ak sa obávate, že by to pohovka nemusela prežiť bez ujmy, podložte pod deku nepremokavé podložky určené na prebaľovanie bábätiek.

kino a centrá


3. Prechádzka v každom počasí

Vaši drobci by chceli ísť na ihrisko, no vonku fúka studený vietor a mrholí? To vôbec nie je problém, dôležité je len správne oblečenie. Deti zbytočne neobliekajte do hrubých ťažkých svetrov, ideálne je funkčné oblečenie, ktoré udrží teplotu a deti zbytočne neprehrieva – teplá spodná bielizeň, pančušky, tričko, ľahký svetrík a bunda úplne stačia aj pri teplotách tesne nad nulou. Myslite na to, že deti sú stále v pohybe a oveľa viac ako studené ruky im dokáže ublížiť to, že sa zbytočne spotia.

4. Imunita je v hlave

… a v črevách. Práve tam sídlia prospešné baktérie, ktoré pomáhajú telu vysporiadať sa s choroboplodnými zárodkami. Okrem ovocia a zeleniny dbajte na dostatočný prísun probiotík a vlákniny. Zásadný je správny pitný režim. Zbytočne sa nenalievajte odšťaveným ovocím, lebo s dávkou vitamínov prijímate aj veľké množstvá cukru. Vhodnejšie sú vlažné čaje, napríklad Rooibos, ktorý prirodzene posilňuje imunitu a tlmí alergické prejavy alebo čistá voda s kvapkou citróna.

5. Správna prevencia

Nechávať dieťa doma „preventívne“, len preto, že sa v škôlke vyskytla chrípka, nie je správna cesta. Okrem toho, že už pred samotnými príznakmi chrípky už spolužiak či spolužiačka mohol dávno nakaziť ďalších desať detí. Prílišná úzkostlivosť súvisí s predchádzajúcim bodom. Myslite pozitívne, nepripúšťajte si najhorší možný scenár, práve naopak – predstavujte si, že ste všetci zdraví a silní a cez víkend skočíte na výlet k starým rodičom.

Samozrejme, aj tu existujú výnimky. Chronicky choré deti, ktorým aj malá viróza môže spôsobiť väčšie zdravotné problémy, je ideálne v období chrániť pred pobytom vo väčšom kolektíve.

prevencia
0 0 hlasov
Hodnotenie článku