V rebríčkoch, čo mužov najviac priťahuje na ženách, sa oči pravidelne umiestňujú na popredných miestach. A keď sú zmyselné oči doplnené hustými a dlhými riasami, nejedna žena je na ne právom pyšná. Keď však mihalnice začnú vypadávať, je niečo zle. Ako tomu zabrániť a udržať si zdravé a pekné riasy? Tajomstvo sa ukrýva v správnom odlíčení.
Čo ovplyvňuje dĺžku mihalníc?
Prakticky každá žena má riasy inej dĺžky a hustoty. Čo za to môže? Ako aj pri väčšine fyzických daností, i tu hrá rolu primárne genetika. Horný rad mihalníc je hustejší, nájdeme ich tam približne 200 – 250, spodné viečko zdobí približne 150 mihalníc. Na hornom viečku sa nachádza nielen viac mihalníc, ale zároveň sú dlhšie: zväčša sa ich rozmery pohybujú v rozmedzí od 0,8 – 1,2 cm. A čo dolné mihalnice? Ich dĺžka dosahuje približne 0,6 cm a menej. To, že riasy vypadávajú, je prirodzený proces: ich životný cyklus trvá približne pol roka, potom daná mihalnica vypadne a nahradí ju nová. Ich kvalita je daná nielen genetikou, ale tiež vekom – riasy totiž s postupom času strácajú na svojej hustote a tiež kvôli strate pigmentu blednú.
Za padanie mihalníc môže nesprávne odličovanie
Ak ste si práve odlíčili oči tampónmi, na ktorých ste objavili väčšie množstvo mihalníc, nie je dôvod na paniku. S najväčšou pravdepodobnosťou za to môže nesprávny spôsob zbavovania sa maskary, na ktorom majú svoj podiel i nevhodné líčidla. Aby sme sa tomu vyhli, je na mieste siahnuť po nových výrobkoch na odličovanie a líčenie – najmä po očnom mejkape. Tiež skúste zmeniť spôsob odličovania, namiesto trenia, ku ktorému vás nútia nezmývateľné linky či maskary, postupujte šetrnejšie. V opačnom prípade sa môže stať, že si oblasť v okolí oka podráždite, čo spôsobí vypadnutie mihalníc. V ojedinelých prípadoch môže stáť za stratou mihalníc ochorenie, to však zväčša býva sprevádzané vypadávaním vlasov, stratou ich kvality, resp. inými ďalšími príznakmi. V takom prípade je namieste vyhľadať pomoc odborníka, ideálne dermatológa.

Ako získať zdravé riasy
Ak sú mihalnice zdravé, sú aj krásne. Ako ich však získať? Najmä správnou starostlivosťou: základom je vždy pred spaním dôkladne odstrániť riasenku. V prípade, že zaspíte s namaľovanými mihalnicami, je veľká šanca, že sa polámu. Okrem toho, ak sa aj malý kúsok riasenky počas spánku dostane do oka, sliznica oka sa môže zapáliť. Tiež je dôležitá šetrnosť odličovania – ako odličovač použijeme vodu alebo mlieko, ktoré nanesieme na tampón. Na chvíľku priložíme na oko a následne jemnými pohybmi v smere rastu mihalníc zbavíme riasy kozmetiky. Odporúčame použiť na každé oko nový tampón, je to hygienickejšie a znižujete riziko prípadného zápalu. Riasam tiež výrazne pomôže pravidelná hydratácia, skúste siahnuť po ricínovom alebo olivovom oleji, ktorým mihalnice každý druhý deň natriete. Toto ošetrenie je skvelé ako prevencia pred polámaním a mihlanice tiež budú vyzerať živšie a žiarivejšie.
Mihalnice nestriháme
Azda nebudeme preháňať, keď napíšeme, že takmer každá žena by mala rada hustejšie mihalnice. Táto túžba je niekedy taká silná, že smeruje k prekvapujúcemu kroku: riasy si ostrihajú nožnicami. Ostrihajú si ich v domnienke, že potom, keď budú rásť, prerastú svoju pôvodnú dĺžku a budú dlhšie. Tieto dámy sa inšpirovali strihaním – keď vlasy správne ostriháte, budú rasť hustejšie a pri dostatočnej trpezlivosti raz istotne prerastú svoju pôvodnú dĺžku. Pri mihalniciach to však rozhodne neplatí – jediné, čo môžete dosiahnuť, je, že si ublížite. Riasy vždy dorastú na svoju pôvodnú dĺžku a nebudú ani hustejšie. Ak chcete tento efekt dosiahnuť, skúste používať kvalitné špirály, ktoré obsahujú pantenol.
