Aké rastliny sú vhodné do detskej izby

Aké rastliny sú vhodné do detskej izby

Urban jungle alebo mestská džungľa je výraz, ktorý je čoraz populárnejší: stále viac ľudí si do bytov či domov umiestňuje veľké množstvo rastlín. Spĺňajú nie len estetickú funkciu, ale tiež prispievajú k lepšej klíme v domácnosti. Zabúdať by sme však nemali ani na to, že starostlivosťou o izbovky môžeme viesť deti k zodpovednosti. Aké rastliny sú vhodné do detskej izby? Čo by sme si mali o izbovke zistiť predtým, ako ju sem umiestnime?

Čo si zistiť o rastline predtým, ako ju umiestnime do detskej izby

Prevencia je v tomto prípade na mieste – do detskej izby umiestnime len tie rastliny, ktoré nemajú pichliače, nerodia drobné plody, ktoré by deti mohli prehltnúť, a hlavne nie sú jedovaté. Preto je na mieste si o danej izbovke zistiť na začiatok čo najviac informácií. Veľkou nástrahou môžu byť rastliny, ktoré doma roky pestujete, no ani o nich neviete, že sú jedovaté.

Medzi také patrí napríklad difenbachia, lopatkovec, zamiokulkas, šeflera, brečtan či oleander. V domácnosti, nie len v detskej izbe, s malými deťmi by sme sa ich mali dočasne zbaviť. Pozor by ste si mali dať tiež na izbovky, na ktorých listoch sa dá nepríjemne porezať, napríklad svokrin jazyk, juka, aloe či pandana.

Tiež myslite na to, aby izbovky v detskej izbe nerodili drobné plody – okrem toho, že sú veľmi často jedovaté, môžu najmenším aj zabehnúť. Z tohto dôvodu sa vyhnite napríklad ľuľku paprikovitému. Dobré je tiež, keď rastliny položíte na miesto, kde na ne deti nedosiahnu, zároveň ich však ratolesti s vašou pomocou – stolček, učiaca veža – dokážu zaliať či postriekať rozprašovačom.

Ktoré rastliny sú vhodné do detskej izby?

  • Ak patríte medzi tých, ktorí na zalievanie rastlín zabúdajú, ideálne sú pre vás sukulenty bez pichliačov, napríklad krásny tučnolist, ktorý dokáže dorásť až do výšky 40 cm.
  • Ďalšou nenáročnou izbovkou, ktorá je ako stvorená do detskej izby, je pieprovec so svojimi mäkkými listami.
  • Chcete urobiť svojej ratolesti radosť kvitnúcou rastlinou? Medzi tie vhodné do detskej izby patrí napríklad kalanchoa blossfeldova či senpólia fialková.
  • Žlté, ružové či červené kvety má ibištek čínsky, ktorý pripomína drobný krík. Vyžaduje si však viac priestoru na pestovanie, deti z neho budú mať ale obrovskú radosť.
  • Medzi ďalšie nenáročné rastliny, ktoré dokážu dodať nezameniteľnú atmosféru detskej izbe, patrí zelenec chochlatý. Keď vyrastie, pripomína rastlinu z džungle – izbovka ako stvorená na detské hry a predstavivosť. Odporúčame ho pestovať na svetlejšom stanovisko a vyžaduje si pravidelnú zálievku.
  • Ďalšou rastlinou, ktorá obľubuje svetlejšie stanovisko, je potosovec zlatý, ak má pri sebe oporu – napríklad rúru z radiátora – vie sa po nej dokonca ťahať a ozdobiť tak veľkú časť steny. Je však náročnejší na starostlivosť: vyžaduje si pravidelnú zálievku i prihnojovanie.
Ktoré rastliny sú vhodné do detskej izby?
Nábytok do detskej izby
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Pestujte pór, je nabitý vitamínmi
Pestujte pór