Aká voda je najlepšia na zalievanie izbových rastlín

Aká voda je najlepšia na zalievanie izbových rastlín

Možno si poviete, že ide len o detail. A máte pravdu, ak si pestovanie izboviek zoberieme komplexne, voda tvorí len jej malú časť. To však neznamená, že správnym výberom vody nedokážete rastlinám dopomôcť, aby lepšie prosperovali. Ako to už býva pri všetkom: najlepší výsledok dosiahnete, keď budete dbať na všetky, i tie najmenšie, detaily. Akou vodou teda zalievať izbové rastliny, aby sam im darilo?

Dažďová voda vyhovuje rastlinám najviac

V záhrade je použitie dažďovej vody na nezaplatenie – rastlinám vyhovuje najviac. A inak tomu nie je ani pri pestovaní izboviek. Na Slovensku sa našťastie nemusíme obávať kyslých dažďov, ktoré by mohli svojím vysokým pH uškodiť rastlinám. Tie sa na našom území nevyskytujú už od 90. rokov minulého storočia. Prečo je pre izbové rastliny lepšia dažďová voda ako tá z kohútika? Dažďová je spravidla mäkšia, príliš tvrdá voda môže kvôli obsahu vápnika zmeniť pH pôdy a uškodiť tak izbovkám.

Dažďová voda tiež neobsahuje chlór, toho sa však dokážete účinne, no nie veľmi rýchlo zbaviť aj pri vode z kohútika – návod nájdete nižšie. V dažďovej vode sú navyše často obsiahnuté rôzne prírodné častice – mŕtvy hmyz, drobné lístočky, peľ –, ktoré rastliny dokážu premeniť na cenné živiny.

Ako zbierať dažďovú vodu

Ako sa však dostať pravidelne k dažďovej vode? Jednoduché a cenovo dostupné riešenie je napojiť k odkvapu zbernú nádobu. Ideálne aj s vekom, aby sa vo vode nemnožili komáre. Ten sa k odkvapovej rúre pripevní prostredníctvom zberača dažďovej vody. Vo väčšine prípadov disponuje aj poistkou, vďaka ktorej sa nemusíte obávať pretekania. Chcete sa dozvedieť o zbere dažďovej vody viac? Podrobné informácie si prečítate v našom článku, ako zbierať dažďovú vodu a na čo ju využiť.

Ako zalievať izbovky vodou z kohútika

Najbežnejšou praxou v domácnosti je zalievanie izboviek vodou z kohútika. Tu na rastliny čaká hneď niekoľko nástrah: príliš nízka teplota vody, privysoká tvrdosť, vysoký obsah chlóru. Najmä počas letných dní môže zalievanie studenou vodou z kohútiku spôsobiť izbovke teplotný šok. Ideálna teplota vody na zalievanie rastlín je tá izbová. Ako sme už vyššie spomínali, pritvrdá voda zase dokáže zmeniť pH pôdy, čo môže rastlinám uškodiť. Podobne ako chlór.

Čo robiť s vodou z kohútika, aby sme rastlinám neublížili? Vodu načapujte do krhličky či kanvice a nechajte ju odstáť aspoň 12 hodín. Za ten čas sa vápnik vo vode usadí, chlór vyprchá a teplota sa zvýši na požadovanú izbovú. Takouto vodou je potom zalievanie izboviek úplne v poriadku.

Na čo si dať pozor pri zalievaní

Na čo si dávame pozor pri zalievaní izboviek okrem kvality vody? Dávať univerzálne rady je pomerne náročné, pretože každá rastlina je iná a potrebuje iné množstvo vody v inom intervale a iným spôsobom. V zásade však môžeme hovoriť, že izbovky radšej zalievame výdatnejšie, no menej často. Snažíme sa vyhnúť zalievaniu listov a smerujeme k substrátu. Niektoré rastliny však radšej „pijú“ z podmisky, ako sú zalievané. Preto je dôležité naštudovať si, čo ktorá rastlina potrebuje a dopriať jej to.

Pred zalievaním tiež môžeme prstom skontrolovať, či je substrát preschnutý a či je zálievka naozaj nutná. Tiež je dobré množstvo a interval zálievky prispôsobiť ročnému obdobiu – v zime menej a menej často, počas leta viac a častejšie. Dajte si však pozor, aby ste rastliny vystavené slnečným lúčom zalievali skoro ráno alebo neskoro večer. V opačnom prípade by sa koreňový systém mohol uvariť. Samostatnou kategóriou sú sukulenty, ktoré vyžadujú minimum vody. Niektoré zase ocenia okrem zálievky aj pokropenie listov rozprašovačom. Ak si dáte pozor na tieto detaily, vaše izbovky budú prosperovať.

Na čo si dať pozor pri zalievaní
5 2 hlasov
Hodnotenie článku