Máte záhradu na vyhriatom pozemku, na ktorý celé leto praží slnko? Pravdepodobne ste premýšľali, ako ju premeniť na príjemnejšie miesto na život. Okrem prirodzeného tieňa vyskúšajte napríklad aj vodné prvky.
Chce to tieň! Skúste vysadiť stromy, ktoré rýchlo rastú a ich koruna vytvára tieň, poobzerajte sa po pergolách, ktoré veľmi rýchlo zarastú popínavkami alebo investujte do altánku. V horúcej záhrade by tiež nemal chýbať vodný prvok – nielen kvôli ľuďom, ale najmä pre zvieratá. V akej podobe dotiahnuť vodný živel do záhrady?
Okrem bežnej studne či čerpadla na zalievanie často v záhrade vodný prvok nenájdete. Z pohľadu východnej filozofie je však dôležité, aby sme sa obklopovali všetkými živlami – v záhrade by preto nemal chýbať ani vodný element. A nemusí to byť len v podobe jazierka či fontánky.
Zberajte dažďovú vodu
Dažďovú vodu môžete zachytávať do sudov a vedier alebo do špeciálnych nádob, ktoré sa napoja na odkvap. ktoré krásne dopĺňajú záhrady založené v romantickom duchu. Okrem toho, že dažďová voda je mimoriadne vhodná na zalievanie, jej zachytávanie ušetrí značnú časť vášho rozpočtu a tiež priaznivo ovplyvní životné prostredie. Zalievate pitnou vodou z vodovodu? Zbytočne plytváte!
Napájadlo pre vtáky
Vysoké teploty a málo zrážok netrápia len nás, našu záhradu, ale tiež vtáky a iné voľne žijúce zvieratá. Nainštalujte v záhrade napájadlo pre vtáky. V ponuke záhradných centier a záhradkárskych predajní nájdete rôzne druhy napájadiel určených práve na tento účel. Ak však radi recyklujete a vdychujete veciam nový život, napájadlo môžete zhotoviť napríklad z nepotrebného porcelánu či starých tanierov.
TEMPOtip: Nádoby z kovu nie sú vhodné na napájanie zvierat, keďže kumulujú teplo. Dôležité je umiestniť ho do tieňa a na vyvýšené miesto tak, aby bol vysilený vtáčik v bezpečí pred mačkami. Odporúčame vodu pravidelne vymieňať. Ak v nej nájdete utopený drobný hmyz, vložte do nádoby kúsok drievka alebo list, po ktorom sa chrobáky bezpečne vyštverajú z vody.