Ročne sa len v Európskej únii vyhodí viac ako 88 miliónov ton potravín, jeden Európan tak v priebehu 365 dní priemerne vyhodí 173 kg jedla. Možno si poviete, že za týmto plytvaním stoja najmä veľké reťazce, ktoré nedokážu potraviny predať, nie je to však pravda. Za viac ako polovicou (53 %) vyhodeného jedla stoja práve domácností. Máme však pre vás 5 tipov, ako plytvanie jedlom obmedziť.
Plánujte a zapisujte
Hoci sa to nie vždy dá a máme na to chuť, no aspoň na niekoľko dní v týždni by ste si mali naplánovať to, čo budete variť a jesť. V ideálnom prípade by ste si mali navrhnúť týždňový jedálniček a podľa jednotlivých pokrmov nakúpiť aj suroviny. Tak dokážete minimalizovať množstvo potravín, ktoré nedokáže spotrebovať. Na základe tohto „jedálnička“ si môžete pripraviť i nákupný zoznam – vyhnete sa tak tomu, že sa z obchodu vrátite so surovinami, ktoré nevyužijete, no v danom momente ste ich museli kúpiť, a mohli by sa pokaziť.
Pravidelné nakupovanie
Ako často nakupujete – párkrát to týždňa, alebo robíte veľký nákup na 10 dní? Práve pri väčších nákupoch sa často stáva, že nestihnete skonzumovať potraviny ešte počas dátumu spotreby a potom ich musíte vyhodiť. Pravidelné a hlavne menšie nakupovanie vám pomôže tento problém odstrániť, navyše budete mať neustále prehľad o tom, čo doma máte a podľa toho si budete prispôsobovať aj jedálniček.
Vymýšľajte si vlastné recepty
Keď uvidíme v chladničke červenú repu a smotanovú nátierku pred koncom dátumu spotreby, môže to na prvý pohľad vyzerať ako beznádejná situácia. Skúste si však vymyslieť recept, ktorý by využil tieto suroviny – napríklad tarhoňa s grilovanou cviklou, smotanovou nátierkou a čerstvými bylinkami. Vďaka tomu, že budete skúšať využiť jedlo v domácnosti naplno a vymýšľať si vlastné recepty, plytvanie dokážete veľmi dobre minimalizovať.
Nepodceňujte správne skladovanie
Je jasné, že niektoré potraviny – napríklad šunka, syry, mliečne výrobky – patria automaticky do chladničky. Udržíte si ich tak dlhšie čerstvé a vhodné na konzumáciu. Rovnako to však platí i pri zelenine a ovocí, dnes už výrobcovia chladničiek ponúkajú špeciálnu zásuvku pre tieto potraviny. Okrem toho, napríklad ak mrkve, petržlenu či reďkovke neodtrhnete zelené lístky, vydržia v chladničke dlhšie – zo svojich listov čerpajú živiny. Dajte si však pozor, nie každá zelenina patrí do chladničky: napríklad paradajky by ste mali skladovať pri izbovej teplote. Prečítajte si viac o tom, ako správne skladovať potraviny.
Mraznička ako posledná záchrana
Mraznička môže poslúžiť ako posledná záchrana – napríklad ak sa blíži koniec záruky niektorým potravinám, ktoré môžu byť zmrazené, urobte to. V prípade, že na tento spôsob skladovania nie sú určené, skúste z nich pripraviť jedlo: ak máte plný košík paradajok, uvarte si jednoduchý paradajkový pretlak, ktorý si zamrazíte na neskôr a vytiahnete ho vtedy, keď si budete chcieť uvariť bolonské špagety. Zabrániť plytvaniu jedlom je v skutočnosti jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.