Podľa najnovšej správy OSN hrozí vyhynutie až 1 miliónu živočíšnych druhov, každý deň sa do oceánov dostane približne 8 miliónov kusov plastu, to ročne predstavuje približne 12,7 milióna ton, ktoré sa dostane do morí. Posledné správy predznamenávajú veľkú ekologickú katastrofu, ktorá čaká ľudstvo, ak sa s ňou nepokúsi nič robiť. Najlepším riešením s okamžitým účinkom je začať od seba. Ako dokážete pomôcť životnému prostrediu? Pokojne aj ekologickou starostlivosťou o domácnosť.
Separujte
Dajte materiálom druhú šancu namiesto toho, aby skončili v spaľovni, alebo v horšom prípade na skládke. Zriaďte si doma ďalšie koše – okrem zmesového odpadu majte po ruke aj nádoby na plasty, papier a na sklo. S neustálym vývojom technológií dokážete dnes zrecyklovať toho skutočne veľa: od tégliku z jogurtu cez staré plastové hračky až po obaly z cestovín. Navyše separovaním môžete pomôcť získať svojej obci aj zaujímavé finančné benefity od štátu. Tu si môžete prečítať o tom, ako správne separovať odpad.
Kompostujte
Nezáleží na tom, či žijete v byte, alebo v rodinnom dome – kompostovať biologický odpad dokážete dnes v akýchkoľvek podmienkach. Či už pomocou vonkajšieho veľkého kompostéra, ktorý si môžete kúpiť, prípadne aj sami vyrobiť, alebo v menších domácich kompostéroch, ktorých súčasťou bývajú napríklad aj kalifornské dážďovky.
Šupky od zemiakov, stred jablka či kôstky broskýň nie sú odpadom, príroda z nich dokáže získať mnoho živín, ktoré jej pomáhajú byť neustále úrodnou. Hnojivo z kompostérov patrí medzi najvýživnejšie, zúročiť ho môžete v záhradke či pri presádzaní izboviek.
Nakupujte v bezobalovom obchode
Aj vás nemilo šokovalo, že ste si kúpili sladkosť, rozbalili ste jej plastový obal a pod ním sa ukrývali keksíky zabalené v ďalšom obale? Žiaľ, v súčasnosti to je pomerne bežná prax, ktorá umožňuje tvoriť množstvo zbytočného odpadu. Jednoduchým riešením je nakupovať v bezobalovom obchodíku, kde nájdete všetko možné od cestovín, ryže, múky cez šošovicu, hrach, fazuľu až po čokoládové pralinky či koreniny.
Nehovoriac o tom, že stále väčším hitom sa stáva čapovaná drogéria, ktorú do svojej ponuky zaradil aj jeden z najväčších európskych predajcov kozmetiky. Prídete s vlastnou dózou, vrecúškom či fľašou, odvážite si potravín presne toľko, koľko potrebujete a nakupujete bez zbytočných obalov. Okrem toho si doprajete aj iný zážitok z návštevy obchodu – tovar môžete ovoňať, ohmatať, pozrieť sa priamo naň – presne ako za starých časov, keď bola dôležitá najmä kvalita a nie nízka cena.
Naozaj to potrebujete?
Vďaka rastúcej životnej úrovni rastie aj kúpna sila Slovákov a s rastúcou silou, rastie aj apetít – a tak sa z nakupovania pomaly stáva národný šport. Lacné oblečenie z výpredaja, dekorácia za pár eur, zľavy na koberce, výhodná kúpa rýchlovarnej kanvice, a to všetko za ceny, pri ktorých nerozmýšľame, či si to môžeme dovoliť. A už vôbec nie, či daný tovar skutočne potrebujeme.
Namiesto zbierania hmotného majetku, ktorý často ani nikdy nevyužijeme, by sme mali myslieť na to, čo všetko stojí za ním – výroba lacnou, často i detskou pracovnou silou, ničenie životného prostredia v dôsledku benevolentnej legislatívy rozvojových krajín, kde sa tovar vyrobil, preprava obrovskými námornými loďami s nezanedbateľnou uhlíkovou stopou. Pred tým, ako si kúpite ďalšiu keramickú vázičku vo výpredaji, spýtajte sa, či ju skutočne potrebujete.