Ak pracujeme 8 a viac hodín denne s počítačom, naše oči dostanú poriadne zabrať. Počas tohto času prakticky neustále ostríme na rovnakú vzdialenosť, sme ožiarení modrým svetlom, často sa k tomu pridáva aj znížená frekvencia žmurkania, kvôli ktorej máme suché oči, a vo väčších kanceláriách je všade prítomná vzduchotechnika, ktorá rovnako prispieva k vysušovaniu zraku. Ako sa vysporiadať s týmito nástrahami, aby naše oči trpeli čo najmenej?
Ako zvýšiť pohodlie pre oči na pracovisku
Čo najvyšší komfort na pracovisku je pre oči zásadný. Ako nášmu zraku však pomôcť? Začať môžete umiestnením stola: vyhýbajte sa miestam priamo pod klimatizáciou či v priestoroch, kde cítite prievan alebo silný prúd vzduchu. Práve ten naše oči vysušuje. Vhodné je miesto blízko zdroja prirodzeného svetla – okna či svetlíka.
Keď mávame oči často podráždené a vysušené, siahnuť môžeme po očných kvapkách. Tie na prírodnej báze môžeme používať pokojne dlhodobo. Je však dobré uvedomiť si, že zvlhčovaním očí kvapkami odstraňujeme len dôsledok nedostatku pohodlia a nie jeho príčinu. Preto odporúčame okrem toho vykonať systémovú zmenu.
Ďalším dôležitým krokom pre pohodu našich očí pri práci s počítačom je prestávka. Tu oční lekári odporúčajú siahnuť napríklad po metóde 20/20/20. Čo to je? Každých 20 minút by sme si mali urobiť prestávku, odtrhnúť oči od monitoru a 20 sekúnd sa pozerať na predmet vzdialený približne 20 stôp, teda cca 6 metrov. O ďalších účinných cvikoch zraku si však v našom článku prečítate ešte nižšie. Samostatnou kategóriou pri práci s počítačom je modré svetlo. Ako minimalizovať jeho vplyv?
Čo robiť s modrým svetlom?
Modré svetlo vyžarované z elektrických displejov – notebook, tablet, počítač, smartfón – doputuje až priamo k sietnici. Ak sme mu vystavení dlhodobo, môže spôsobiť zmeny v sietnici či dokonca viesť k zmene dioptrií. Okrem toho, vo večerných hodinách zabraňuje tvorbe hormónu melatonín, ktorý má vplyv na kvalitu spánku. V prípade, že ho máme nedostatok, s veľkou pravdepodobnosťou sa zobudíte unavený a v niektorých prípadoch môže viesť až k nespavosti. Ako sa modrému svetlu vyhnúť?
Účinným riešením je používanie špeciálnych okuliarov bez dioptrií, ktoré dokážu eliminovať približne 40 % modrého svetla. Pri pohľade cez okuliare však budete vidieť svet odetý do červeno-oranžových tónov. Na podobnom princípe fungujú tiež filtre na monitor, dnes však nájdete už lacnejšie a pohodlnejšie riešenie vo forme počítačového programu.
Napríklad f.lux si môžete zadarmo stiahnuť a program na základe vašej polohy a východu a západu slnka v danom mieste bude automaticky upravovať farebnosť monitora – keď je slnko zapadnuté, displej sa zahalí do teplých oranžovo-červených tónov. Samozrejme, tento program nie je vhodný pre tých, ktorí pracujú na vizuálnych projektoch – grafikov, animátorov alebo strihačov videí.
Viac o tom, ako sa chrániť pred modrým svetlom si prečítate v tomto článku.
Oči si precvičte
Medzi najpopulárnejšie cvičenia zraku patrí Batesova metóda a očná jóga alebo tiež gymnastika. Dve inštruktážne videá, ako precvičiť svoj zrak, nájdete nižšie. Prinášame vám však ešte niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri cvičení očí. Úplným minimom je vybrať si dva cviky, ktoré budete precvičovať každý deň – maximálne však 5 minút dokopy.
Na čo si dať ešte pozor? Nikam sa neponáhľajte, zbytočne rýchle pohyby očami môžu spôsobiť nevoľnosti či točenie hlavy. Pri cvičení sa snažte oči vytočiť ako najviac to pôjde. Tak dokážete uvoľniť očné svaly. Zrak neprecvičujte iba s otvorenými očami, pokojne to robte aj so zatvorenými viečkami – môže pomôcť odstrániť problém so suchými očami.
Očná gymnastika
Cvičenie pre unavené oči
Neignorujte problémy so zrakom
Keď sa objavia problémy so zrakom, neprehliadajte ich a neospravedlňujte ich slovami: Veď ja sa celý deň pozerám do monitora, to je prirodzené. Pretože problémy, ako slzenie očí, videnie svetlých bodiek pri pohľade na oblohu či stenu, problémy so zaostrovaním, žmúrenie, tlak v očiach, bolesti hlavy, môžu viesť k závažnejším zdravotným rizikám.
Preto pri objavení sa už prvotných problémov so zrakom neváhajte navštíviť svojho očného lekára. Ak budete tieto problémy ignorovať, môžu prerásť až v zelený zákal či trvalé obmedzenie funkcií oka.
Kondela tip: Okrem týchto tipov nám pomáha udržať zrak v optimálnej forme i vhodný jedálniček. Ktoré vitamíny a minerály by nám nemali chýbať? Pre oči sú najdôležitejšie vitamíny A, C a E, prijať by sme tiež mali dostatok minerálov, ako meď či zinok. V akých potravinách ich nájdeme?
Potraviny bohaté na vitamín A: pečienka, batáty, kel, tekvica, zrejúce syry, ako cheddar, camembert, roquefort, kozí syr, makrela, losos, varené vajce, mango
Potraviny bohaté na vitamín C: šípky, paprika, čierne ríbezle, tymian, petržlen, kel, brokolica, citrusové plody, čili papričky, jahody
Potraviny bohaté na vitamín E: olej z pšeničných klíčkov, slnečnicové semiačka, mandle, lieskové orechy, arašidy
Potraviny bohaté na meď: pečienka, mušle, spirulina, orechy, semená, špenát, kel, horká čokoláda
Potraviny bohaté na zinok: červené mäso, mušle, semená, orechy, zemiaky, horká čokoláda
Ďalšie tipy nájdete v našom článku o tom, ako si udržať dobrý zrak.