Dokážete si predstaviť leto bez opaľovania? Mnohí z nás túto aktivitu považujú za súčasť svojej starostlivosti o krásu. Opálená pokožka je jednoducho, povedzme si na rovinu, sexi. Ale ako všetko, aj opaľovanie má svoje úskalia: netreba to s ním preháňať. Ak to preženieme, koža sa spáli. A koža má veľmi dobrú pamäť – čím častejšie je spálená, tým vyššie riziko rakoviny kože. Preto by sme k opaľovaniu mali pristupovať zodpovedne. Tu je 5 tipov, ako na to.
1. Používajte vhodný krém na opaľovanie
Či už ste na dovolenke pri mori alebo pracujete v záhrade, slnko na vás svieti a opaľujete sa. Práve opaľovací krém chráni pokožku pred slnkom. Na čo by sme mali myslieť pri jeho výbere? Dnes už samozrejmosťou by mala byť ochrana pred UVB a UVA žiarením. Ak práve dovolenkujete pri vode, určite si vyberte krém na opaľovanie, ktorý je vodeodolný. Tak sa nebudete musieť znovu natierať po každom pobyte vo vode.
Čo by ste si mali ešte pri výbere opaľovacieho krému všímať? Určite to je SPF, teda ochranný faktor. Povedzme si však najprv, čo tento údaj znamená. Zjednodušene, SPF znamená koľkonásobne dlhšie po natretí daným krémom vydržíme bez začervenanej pokožky v porovnaní s kožou neošetrenou krémom.
To znamená, že ak vám pokožka začne červenať na silnom slnku po 40 minútach, s opaľovacím krémom so SPF 30 by ste mali zvládnuť na slnku až 1200 minút. SPF faktor vyberajte podľa typu svojej pokožky, ak máte tmavší typ pleti, stačí vám opaľovací krém s SPF 25 – 30, ak svetlejší, minimum je 30 SPF, ideálne 50.
2. Používajte správneho množstvo opaľovacieho krému
Niekto je vyšší, iný nižší, jeden je silnejší, druhý chudší. Hovoriť o optimálnom množstve opaľovacieho krému v absolútnych číslach je náročné, no povedzme, že na jedno natretie by priemernému človeku malo stačiť 25 ml krému na opaľovanie. Samozrejme, niektoré miesta potrebujú zvýšenú ochranu, na tie nanesieme hrubšiu vrstvu. Sú to napríklad tvár, uši či nárty na nohách.
Odborníci pre lepšiu ochranu odporúčajú pravidelne nanášať novú vrstvu počas pobytu na slnku. Môžeme hovoriť o dvoj- až trojhodinovom intervale. V prípade, že sa chodíte osviežiť do vody každých 20 minút, zohľadnite to a ošetrite si pokožku opaľovacím krémom častejšie. Tiež je dobré, keď neminutý opaľovací krém odovzdáte po sezóne do lekárne a do novej letnej sezóny vykročíte s novým krémom: ochranné vlastnosti opaľovacieho krému sa postupom času znižujú.
3. Pri krémovaní myslite na tieto miesta
Pri nanášaní opaľovacieho krému často zabúdame na niektoré oblasti. Oblasti, ktoré keď sa spália, nepríjemne bolia – viac ako ostatné. Na aké miesta by sme sa nemali tiež zabúdať? Sú to napríklad už spomínané uši, nárty na nohách, ale aj špička nosa, prsty na nohách, oblasť achilových piat a obzvlášť si dajte pozor na očné viečka. Tie si chráňte slnečnými okuliarmi. Ak sa zvyknete opaľovať bez nich, snažte skrátiť čas takéhoto opaľovania na minimum. Koža na viečkach je veľmi tenká a UVB žiarenie dokáže cez ňu veľmi dobre preniknúť, pri dlhodobom vystavení to môže viesť až k poškodeniu zraku: najčastejšie šedým zákalom.
4. Slnko svieti, aj keď je schované za mrakmi
Na veci, ktoré nevidíme, často zabúdame. Jednou z nich je aj slnko schované za oblakmi. To, že je zamračené, neznamená, že slnečné lúče neprenikajú na našu pokožku. Iste, ich sila je menšia, ale stále dosť veľká. Preto sa natierajte opaľovacím krémom aj vtedy, keď je zamračené, ležíte po slnečníkom, pod stromami či v stane. UVB a UVA žiarenie totiž preniká nielen cez mraky, ale aj rôzne textílie a ďalšie materiály – napríklad aj cez sklo. Oplatí sa to nepodceniť, vaša koža vám poďakuje.
5. Počas najostrejšieho slnka si nájdite tieň
Hoci najsilnejšie slnečné lúče môžu byť lákadlom na rýchle opálenie, tu fráza „pomaly ďalej zájdeš“ skutočne platí dvojnásobne. Pre pokožku je lepšie vyhnúť sa UVB a UVA žiareniu počas letných dní najmä v čase od 11:00 do 14:00. Vtedy si naplánujete oddychové aktivity, napríklad obed v reštaurácii, odpočinok v hotelovej izbe alebo návštevu miestneho múzea.
6. Pri opaľovaní nie je krém jedinou pomocou
Ako sme už vyššie spomínali, UVB a UVA žiarenie preniká aj cez textílie. Ich sila je však výrazne nižšia. Preto okrem opaľovacieho krému sa počas opaľovania môžete chrániť pred slnečnými lúčmi aj tričkom, klobúkom, čapicou, vzdušnými ľanovými nohavicami či košeľou. Do tohto ochranného módu prejdite vždy, keď sa objavia prvé náznaky začervenania pokožky v dôsledku spálenia. Síce sa v ten deň opálite o trochu menej, no na druhý deň si nebudete musieť robiť jogurtové zábaly.
Tempo tip: Detská pokožka je výrazne citlivejšia ako dospelácka, na čo by sme mali myslieť pri pobyte s ratolesťami na pláži? Aký opaľovací krém je pre deti vhodný? Je lepší ten s minerálnym, alebo chemickým filtrom? V našom článku sa dočítate o tom, ako vybrať opaľovací krém pre deti a mnoho ďalších tipov.