Sklené dózy sú pre domácnosť i prírodu lepšie ako plastové

Sklené dózy sú pre domácnosť i prírodu lepšie ako plastové

Prečo?

Plasty sú vyrábané z rôznych chemických zlúčenín, ako ftaláty či bisfenol A. Práve tie dokážu pri dlhodobom vystavení poškodiť zdravie človeka: od činnosti mozgu cez hormonálny systém až po zvýšenie rizika rakoviny. Aj toto je dôvod, prečo by sme pri skladovaní či servírovaní jedla mali uprednostniť sklené nádoby pred tými plastovými. Existujú však aj ďalšie dôvody? Zrejme nebudete prekvapení, keď povieme, že áno.

Sklo je prírodný materiál

Zloženia skla je čisto prírodné, skladá sa zo zmesi piesku, vápenca a sódy. Pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne nebezpečné chemické zlúčeniny, ktoré by mohli ohroziť naše zdravie. Navyše, tento materiál sa dá výborne recyklovať – prakticky donekonečna.

Jedlo zo skla chutí lepšie

Keďže sklo nie je vyrobené z nebezpečných chemikálií ako bisfenol A či ftaláty, tieto látky sa pri skladovaní potravín neuvoľňujú do jedla a nápojov. Vďaka tomu je používanie sklených nádob prospešné pre vaše zdravie a tiež životosprávu. Výskumy zároveň potvrdili, že sklo dokáže lepšie udržať chuť, farbu i vôňu jedla. Tento materiál totiž nie je pórovitý, takže sa v ňom chute a vône po predchádzajúcich potravinách nedržia. Už sa vám tak nestane, že budete servírovať rizoto s príchuťou segedínskeho gulášu.

Sklené nádoby sú lepšie na zohrievanie jedla

Ak ste si doteraz zohrievali jedlo v mikrovlnke v plastových dózach, nemáme pre vás najlepšie správy. V dôsledku tepla sa z plastu môžu uvoľňovať chemikálie, ktoré nie sú práve pre naše zdravie najbezpečnejšie. To však pri skle nehrozí – tento materiál je aj v mikrovlnke stabilný, a tak úplne bezpečný.

Sklené nádoby sú lepšie na zohrievanie jedla

Sklo je bezpečnejšie

Plasty môžu vylučovať chemikálie nielen pri zohrievaní v mikrovlnke, ale aj pri úplne bežnom používaní, ako umývanie, skladovanie potravín či prenášanie dózy z domu do práce. Ak sa tomu chcete vyhnúť, sklené nádoby na skladovanie alebo servírovanie jedla sú správnou voľbou. Zároveň sa používaním skla, narozdiel od plastov, nevytvárajú v nádobe ryhy, v ktorých sa môžu udomácniť baktérie a umývanie týchto miest je tiež problematické.

Sklo vyzerá krajšie

Možno pre niekoho zanedbateľný faktor, ale je to skutočne tak – ak skladujete šošovicu, cestoviny či koreniny v plastových nádobách umiestnených napríklad na konzolovej poličke, vašej kuchyni to šarmu rozhodne nepridá. Sklo naopak pôsobí elegantnejšie, luxusnejšie a v prípade kúpy dizajnového kúsku môže slúžiť i ako dekorácia. A nielen to, farebné sklo zároveň funguje ako ochrana jedla pred slnečným žiarením, nádoby z bieleho skla chránia potraviny dokonca i pre UV lúčmi, vďaka čomu predlžujú obsahu životnosť.

Sklo sa recykluje častejšie ako plast

Podľa štatistík patria sklené fľaše a nádoby k častejšie recyklovaným ako tie plastové. Aký je medzi týmito surovinami rozdiel? Podľa štatistík Container Recycling Institute sa recykluje približne 29 % plastových fliaš, zatiaľčo sklených až 37 %.

Pri výrobe skla sa vytvorí menej emisií

Pri výrobe 500 ml PET fľaše sa vytvorí až neuveriteľných 100-krát viac toxických emisií, ktoré znečisťujú vzduch a vodu, ako pri výrobe fľaše rovnakého objemu zo skla. A to je skutočne veľký rozdiel, najmä v kombinácii s tým, že ľudia sú naučení recyklovať stále viac sklo ako plast.

Čo všetko môžete nahradiť sklom

Prakticky všetko – od pohárov a tácok cez misy až po dózičky na potraviny a jedlo. Skvelou voľbou však je tiež kúpa sklenej fľaše na vodu, ktorú budete nosiť všade so sebou. Nebudete tak odkázaný na neustále kupovanie a vyhadzovanie „PETiek“.

Čo všetko môžete nahradiť sklom
0 0 hlasov
Hodnotenie článku