Kúpeľňa je naším očistným miestom. Tu si dopriavame obľúbené rituály, tu regenerujeme po náročnom dni, tu sa stávame znovu človekom. Často sa však prihodí, že na skutočne dôkladnú očistu kúpeľne zabúdame. Čo by ste si mali nabudúce pri umývaní tejto miestnosti všimnúť? A ktoré nedostatky odstrániť čo najskôr?
Mapy z vodného kameňa
Vodná batérie, sprchová hadica i hubica, sklo na sprchovom kúte, zrkadlo, ale i keramické umývadlo. Vodný kameň na týchto miestach s obľubou vytvára mapy, ktoré pri dlhodobom zanedbávaní môžu poškodiť povrchovú úpravu týchto materiálov. A potom sa ho už nezbavíte. Ak ste sa odbehli pozrieť do kúpeľne a uvideli ste tam vodný kameň, vyčistite ho čo najskôr. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako náročná úloha, existuje však na to jeden účinný a lacný trik: zmiešajte vodu s octom, nalejte ju do rozprašovača, miesta postihnuté vodným kameňom ošetrite, nechajte zmes účinkovať a dôkladne utrite vlhkou handričkou.
Plesnivé miesta
Plesne predstavujú vážne ohrozenie pre naše zdravie, najmä tie čierne. Okrem toho so sebou prinášajú nepríjemný zápach. Najčastejšie ich môžete objaviť v špárach kachličiek, rohoch a tiež na závese či dvierkach sprchového kúta. Prevenciou je pravidelné a dôkladné vetranie, často však ani to nestačí. Veľmi účinným prostriedkom, ako sa plesní zbaviť, je špeciálny prípravok, ktorý sa predáva vo fľaši s rozprašovačom: Savo proti plesniam. Stačí tieto miesto ošetriť, 15 minút počkať a pleseň by mala zmiznúť. Odporúčame toto opatrenie robiť pravidelne, nielen vtedy, keď sa čierne fľaky medzi kachličkami či v sprchovom kúte objavia.
Kvapkajúce batérie
Silno kvapkajúca batéria či sprcha vám môžu navýšiť spotrebu vody o deň až o neuveriteľných 50 litrov. Ročne sa tak vaša spotreba vody môže zvýšiť o závratných 18-tisíc litrov. Pri slabo kvapkajúcej batérii je táto spotreba približne polovičná. Okrem otravného zvuku, ide o zbytočnú záťaž pre prírodu i vašu peňaženku. Odstráňte tento nedostatok čo najskôr. Hoci ide o drobný problém, následky sú oveľa väčšie, ako by sme čakali.
Máte v kúpeľni kôš?
Kôš v kúpeľni je veľmi praktický – hygienické potreby, zubná niť, obal z krému, odlíčovacie tampóny. Praktické však je aj to, že ho nechávame odkrytý, resp. bez veka. Okrem toho, že to nepôsobí veľmi esteticky, nie je to ani hygienické. Ak máte takýto kôš vo vašej kúpeľni, dbajte na to, aby bol vždy zatvorený – ochráni vás tak pred pachmi i baktériami. Ideálnym riešením je kôš so zošľapným pedálom.
Poškodené špárovanie medzi kachličkami
Poškodené špárovanie medzi kachličkami či silikón pri umývadle alebo sprchovom kúte sa na prvý pohľad nemusí javiť ako veľký problém. Možno ani na druhý nie. Ak ho však neopravíte čo najskôr, cez otvorené „tesnenie“ sa dostane vlhkosť i voda pod kachličky či pod zvyšok silikónu a tieto miesta v dôsledku nedostatku vzduchu začnú plesnivieť. Ide tak o pomerne nebezpečnú časovanú bombu. V prípade, že takéto miesta vo vašej kúpeľni máte, snažte sa ich odstrániť čo najskôr. Ak si dáte na tieto nedostatky pozor, i vaše očistné rituály budú chutiť lepšie.