Pigmentové škvrny sa objavujú najmä na tvári – v oblasti čela, spánkov, líc či v okolí pier. Obzvlášť po letných mesiacoch, keď ich slnečnú lúče vytiahnu, sú tieto hnedé škvrny najviditeľnejšie. Pigmentové škvrny sa nazývajú aj melazmy a v prípade, že ich budete prehliadať, môžu vám ostať navždy. Ako vznikajú, ako proti nim bojovať a ktoré prípravky pomáhajú ich vzniku?
Ako vznikajú pigmentové škvrny
Pigmentové škvrny sa najčastejšie začnú objavovať u žien okolo 30 – 40 rokov. Môže za ne rýchlejšia tvorba melanínu, teda hnedého pigmentového farbiva, na určitých miestach. Zväčša je to dané geneticky, no niekedy môžeme tvorbe pigmentových fľakov dopomôcť. Ako? Napríklad použitie nevhodnej kozmetiky a následný pohyb v exteriéri, vďaka ktorému slnečné lúče škvrnu na pokožke vytvoria.
Nemusí však ísť iba o kozmetiku, pokojne to môžu byť aj lieky, ako antikoncepcia, tetracyklín či antimalarikum. Prípadne vznik pigmentových fľakov môžu spôsobovať aj čaje s obsahom byliniek, ktoré pôsobia na organizmus fotosenzitívne. Ide napríklad o aloe, rebríček, rebarboru či štiavec.
Je bieliaci krém účinný?
Ak sa vám pigmentové škvrny objavili, skúste zistiť, čo je ich príčinou. Ak to spôsobili bylinky, parfum, čaj či kozmetika, týchto prípravkov sa zbavte. Ďalšou prirodzenou reakciou je siahnuť po bieliacom kréme – je však tento prípravok účinný? To záleží prípad od prípadu: ak sa už pred príchodom leta chránite opaľovacím krémom a počas jesenných a zimných mesiacov ošetrujete svoje pleť bieliacim krémom, výsledky sa môžu dostaviť.
Najčastejšie sú bieliace krémy vystavané na účinných látkach, ako ovocné kyseliny, kyselina gykolová či výťažky z morských rias. Môže sa však stať, že pigmentová škvrna ani po použití bieliaceho krému nezmizne. V niektorých prípadoch pigmentové škvrny zmiznú samé počas jesene a zimy. Najúčinnejším riešením je však prevencia, ak vás pigmentové škvrny trápia, odporúčame používať opaľovací kvalitný opaľovací krém už od jari.
Pehy ako forma pigmentovej škvrny
Istou formou pigmentových škvŕn sú aj pehy, tie sa vyskytujú najmä pri bledších typoch pokožky. Na miestach, kde peha vzniká, je vyššia tvorba hnedého pigmentu, a pri vystavovaní sa slnečným lúčom tam vzniká táto drobná pigmentová škvrna. Pehy sú dané geneticky, s vyšším vekom však postupne miznú. Bojovať proti nim bieliacim krémom je zbytočné, jednak nejde o žiaden zdravotný problém, navyše niektorým môžu pehy počas zimných mesiacov zmiznúť samé – aspoň niektoré.
Pigmentové škvrny a tehotenstvo
Pigmentové škvrny sa objavia aj u väčšiny tehotných žien, môžeme hovoriť o 50 – 70 % všetkých budúcich mamičiek. Je to úplne prirodzený jav, ktorý je spôsobený výraznými hormonálnymi zmeny, konkrétne estrogénom. V tehotenstve sa pigmentové škvrny neobjavujú iba na tvári, ale aj v oblasti bradaviek, intímnych partií a tiež ich môžeme sledovať v podobe typickej hnedej čiarky na bruchu. V takomto prípade by bolo zbytočné siahať po bieliacom kréme, tieto pigmentové škvrny zmiznú hneď, ako sa organizmus ženy opäť vráti do hormonálnej rovnováhy. Najlepším riešením je teda počkať a zbytočne sa netrápiť.