Utierame ho z televízora, podlahy, nábytku, skríň, reproduktorov, prakticky odvšadiaľ. Prach je už dlhé desaťročia nepriateľom domácností. Z čoho sa však tento nepríjemný spoločník skladá, čo dokáže urobiť s naším zdravím a ako proti nemu účinne bojovať?
Z čoho sa skladá prach v domácnosti
Dvaja vedci, Gabriel Filippelli a Mark Taylor, prišli so zaujímavým nápadom: začali skúmať, čo obsahuje prach v našich domácnostiach. V rámci svojho projektu 360 Dust Analysis sa rozhodli zbierať vzorky prachu z celého sveta – ľudia po vysávaní odoberú časť z vrecúška vysávača a pošlú ho v nepriepustnej nádobe práve týmto dvom pánom. Tí si vo svojom laboratóriu na túto „zásielku“ dôkladne posvietia. Z čoho sa teda prach skladá?
Nemôžeme generalizovať – zloženie prachu je v každej rodine unikátne a ovplyvňuje ho mnoho faktorov. Napríklad vek vášho príbytku, z čoho je postavený, klimatické pásmo, v ktorom žijete, frekvencia upratovania, aj to, či u vás býva človek, ktorý fajčí. Zaujímavosťou je, že približne tretina prachu vznikne priamo v domácnosti.
V zásade však môžeme povedať, že veľkú časť nepriateľa domácnosti tvorí odumretá ľudská koža a vlasy. Ak máte doma zviera, pridávajú sa kúsky kože a srsť zvieraťa. A práve tieto zložky patria medzi obľúbené zdroje potravy roztočov, na ktoré má mnoho ľudí alergie. Výskumníci ďalej našli v prachu z našich domácnosti zvyšky tiel hmyzu, kúsky jedla, vlákna z oblečenia, záclon, kobercov a ďalších textílií či cigaretový popol.
Ďalšia tretina obsahu prachu pochádza z vonkajšieho prostredia – pomocou nášho oblečenia, otvorených okien či balkónových dverí sa k nám domov dostane peľ, hlina, drobné kamienky, piesok, ale aj ťažké kovy, ktorých zdrojom môže byť doprava či priemysel. Zlou spravou je, že v prachu vedci našli aj pomerne nebezpečné chemikálie, ktoré sa môžu uvoľňovať z povrchových úprav nábytku – či už pôsobením slnečných lúčov, alebo vďaka pričastému čisteniu agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
Čo robí prach s naším zdravím
Pre zdravého človeka nemusí prach predstavovať väčšie riziko – záleží to však od jeho zloženia, veľkosti čiastočiek, doby vystavenia či jeho množstva. Ak sa v ňom nenachádzajú drobné čiastočky, ktoré môžu spôsobiť kýchanie či pálenie očí a spomínané chemikálie, ťažké kovy a netrpí alergiou na peľ, imunitný systém dospelého človeka bez zdravotných problémov si s týmto obyvateľom domácnosti pomerne jednoducho poradí. To však neznamená, že by sme mali prestať upratovať a vyhľadávať spoločnosť prachu.
Horšie je to s deťmi, seniormi a ľuďmi, ktorí trpia dlhodobými ochoreniami, najmä respiračného systému. Na prach by si mali dávať obzvlášť veľký pozor a pravidelne ho upratovať ľudia trpiaci astmou, bronchitídou a ďalšími chronickými ochoreniami, ktoré postihujú dýchacie cesty.
Prevencia je základom v boji proti prachu
Podľa štatistík priemerný človek trávi v interiéri drvivú väčšinu svojho života, niektoré výskumy hovoria až o 90 % času. Toto číslo nám napovedá, že na prach v domácnosti by sme si mali dávať veľký pozor. V boji proti nemu je základom prevencia, čo môžeme urobiť, aby sme ho udržali na uzde?
- Až tretina prachu sa do našej domácnosti dostane z vonkajšieho prostredia, v zachytávaní nám môže pomôcť prírodná bariéra: rastliny, kvety, stromčeky, kríčky na parapete okna a balkóne.
- Pri čistení podlahy začneme vysávaním, vyhýbame sa metle, ktorá prach síce zmetie, no vo veľkom množstve aj rozvíri, následne pokračujeme v umývaní mokrým mopom či handrou.
- Dôležitým nezanedbateľným faktorom je tiež kvalitný vysávač, už samozrejmosťou by mal byť dobrý filter, o ktorý je však potrebné pravidelne sa starať.
- Ak vás desia chemikálie uvoľňujúce sa z povrchových úprav do prachu, obmedzte umývanie nábytku agresívnymi čistiacimi prostriedkami a používajte radšej iba navlhčenú handričku, prípadne s kvapkou eko saponátu.
- Ak využívate vo svojej domácnosti klimatizáciu, rekuperáciu či ventiláciu, samozrejmosťou by malo byť pravidelné čistenie a menenie filtrov.
- Keď prídete domov z exteriéru, vyzujte sa – na topánkach ste si totiž doniesli množstvo drobných prachových čiastok, rovnako si vymeňte šaty, v ktorých ste prišli, za domáce oblečenie.