Svätý Mikuláš nie je žiadna vymyslená postavička. Ide o skutočného človeka, ktorého preslávila jeho štedrosť a dobrota. Preto si ho každoročne pripomínajú najmä veriaci a symbolicky obdarujú tých, ktorých majú najradšej. Zaujíma vás viac faktov z jeho života?
Možno vás prekvapí, že Mikuláš pôsobil v oblasti dnešného Turecka. Bol biskupom, reálne žijúcou historickou postavou, ktorá žila v období 3. – 4. storočia. Celý život žil príkladne – dohliadal na spravodlivosť, dokonca sa zúčastňoval rôznych súdov a dával pozor, aby neboli skorumpované. Veľmi často sa totiž v tých dobách stávalo, že súdy uznali vinným aj nevinného, a to len preto, že ich niekto podplatil. Mikuláš bol uznávaný pre svoju štedrosť a dobroprajnosť. Po smrti svojho otca zhromaždil celý jeho majetok a dedičstvo rozdelil tým, ktorí to najviac potrebovali – chudobným a hladujúcim.
Prečo sa Mikuláš oslavuje 6. decembra?
Sviatok sv. Mikuláša pripadá na 6. decembra. Nie je to žiadna náhoda, práve v tento deň mal podľa historických záznamov Mikuláš zomrieť. Presný rok nie je známy, datuje sa niekde medzi roky 345 a 350 nášho letopočtu. Mikuláš však vo väčšine domácností chodí už podvečer, 5. decembra. Viete, prečo to tak je? Mikulášska tradícia sa riadi starým európskym kalendárom. Podľa neho sa deň začína nocou, tým pádom sa sviatok sv. Mikuláša začína už večer, 5. decembra.
Kedysi sa čižmičky detí neprehýbali pod nádielkou kinderiek, práve naopak. Poslušné deti dostali vetvičku krušpánu previazanú mašľou a upečený suchý koláčik v tvare figúrky (Mikuláša, čerta, či anjela) alebo oriešky či ovocie. Ak neposlúchali, Mikuláš im priniesol uhlie alebo zemiaky.
Tak čo, inšpirujete sa pôvodnou tradíciou tento rok aj vy? Pomaranč či mandarinka, sladké jabĺčko a k tomu doma upečené keksíky síce deti pravdepodobne nenadchnú tak, ako kupované sladkosti v pestrých obaloch, no môže vám slúžiť ku cti, že to robíte aj pre ich zdravie.