ako mať doma menej prachu

7 tipov, ako mať doma menej prachu

Nielen pre astmatikov či ľudí s respiračnými ochoreniami je prach v domácnosti postrachom. Tento takmer neviditeľný nepriateľ ovplyvňuje zdravie každého z nás. Ako však proti nemu účinne bojovať? Víťazstvo dosiahnete dvomi zbraňami: prevenciou a pravidelným upratovaním. Tu je 7 tipov, vďaka ktorým budete mať doma menej prachu.

Zhora dole či zdola hore?

Medzi jedno z najjednoduchších a zároveň veľmi účinných preventívnych opatrení je správny postup upratovania, resp. zotierania prachu. Odkiaľ začať – zhora dole, alebo naopak, zdola hore? Možno sa vám to zdá ako banalita, no skutočne na tom záleží. Ak začnete podlahou, pokračujete skrinkami, stolom a nakoniec poličkami, tak z horných poschodí bude isté množstvo prachu padať na už vyčistené plochy. Takže aj po dôkladnom upratovaní vám ostane v domácnosti značné množstvo tohto neviditeľného nepriateľa. Preto je lepšie začať odhora a pokračovať smerom dole – od poličiek cez skrinky až po podlahu.

Aj nástroje môžu pomôcť

Spojenie dôkladnosti a správnych nástrojov dokáže priniesť skvelé výsledky. Aj taká obyčajná handrička – používate na utieranie prachu staré tričko? Vhodnejším pomocníkom je určite handrička z mikrovlákien, ktoré prachové častice na seba naviažu. Nezabudnite ju však pred použitím navlhčiť a pravidelne pláchať. Pri umývaní podlahy je dobré použiť mop s čistiacou plochou v obdĺžnikovom tvare. Ten vám umožní, aby ste prach zotierali pekne k sebe a nemuseli krúžiť a rozotierať ho po podlahe. Veľkým pomocníkom sú tiež rôzne nadstavce na vysávač, ktoré vám pomôžu dostať sa aj k ťažko dostupným miestam. Zaujímavým riešením je tiež inteligentný vysávač, ktorý podlahu dokáže umyť aj vlhkým mopom. Priplatíte si, Xiaomi Roborock S6 s touto funkciou stojí okolo 400 €, no výsledok rozhodne stojí za to. A ten ušetrený čas!

Pravidelne čistite ťažko dostupné miesta

Pohodlnosť a nedôkladnosť sú živnou pôdou pre prach. Iste, nie je nič príjemné odsunúť gauč a povysávať pod ním, ani otvoriť posteľ a vytrieť prach z perinákov, ale stačí jeden prudký pohyb, napríklad pri prikrývaní sa perinou či dekou na pohovke a prachové chumáče z týchto miest vyletia do izby. A môžete upratovať odznova. Preto si aspoň každé dva týždne vyhraďte čas a upracte i tieto ťažko dostupné miesta.

Zbavte sa lapačov prachu

Záclony, množstvo dekorácií, výšivky, dečky, umelé kvety. To všetko sú skvelé lapače prachu, ktoré k spokojnému životu až tak nepotrebujeme. A k zdravšiemu už vôbec nie. Snažte sa držať pravidla „všetkého s mierou“ a porozmýšľajte o tom, či 36 porcelánových figúrok slonov uložených v drevenom domčeku na stene stojí za to množstvo prachu, ktoré sa na nich vytvára. Najvýraznejšou zmenou však môže byť rozhodnutie vymeniť koberec za parkety či plávajúcu podlahu – prach a roztoče sa už nebudú usádzať a zhlukovať vo vláknach a bude pre vás jednoduchšie takéto plochy udržiavať čisté.

Aj vetranie môže zvýšiť prašnosť

Možno to bude znieť prekvapivo, no vetranie oknami môže v domácnosti tiež zvyšovať prašnosť. Ulice sú totiž plné rôznych mikročastíc a prachu. Čerstvý vzduch však doma potrebujeme, ako to vyriešiť? Najúčinnejším riešením sú rôzne rekuperácie vzduchu, ktoré majú zabudované filtre, práve tie zachytávajú tieto drobné nečistoty. I preto si ich do novostavieb necháva montovať čoraz viac ľudí. Existuje však uspokojivé riešenie pre domácnosti bez tejto technológie: snažte sa vetrať vtedy, keď je dopravná premávka na ulici čo najmenšia: teda skoro ráno alebo neskôr večer. Práve vtedy je prach skôr usadený a nie je rozvírený pohybom automobilov.

Podlahu umývajte mokrým mopom

Keď podlahu iba pozametáte, veľké množstvo prachu ostane nielen nepovšimnuté, ale bude tiež víriť vo vzduchu. Ako teda čo najúčinnejšie vyčistiť podlahy? Najprv ich povysávajte a následne utrite mokrým mopom. Ideálne tým s obdĺžnikovým tvarom.

Posvieťte si na žalúzie

Žalúzie sú skvelým lapačom prachu, zbaviť sa ich však nie je také jednoduché ako výšivky, ktorú ste si doniesli z dovolenky v Chorvátsku. Preto im doprajte pravidelnú starostlivosť – antistatickou prachovkou ich zbavte najväčších nečistôt, prejdite vlhkou handričkou namočenou v saponátovej vode a potom už iba pravidelne udržujte v dobrom stave so spomínanou prachovkou. Ak sa tohto budete držať, úbytok prachu vo vašej domácnosti by mal byť okamžitý a najmä výrazne citeľný a viditeľný.

Žalúzie sú skvelým lapačom prachu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku