ako dezinfikovať špongiu

6 tipov na čistenie a dezinfekciu špongie

Špongiu síce používame na umývanie riadu, ale to neznamená, že nie je špinavá! Práve naopak. Je plná baktérií a najlepšie, čo môžete urobiť, je ju pravidelne dezinfikovať.

Používané špongie sú už po krátkom čase plné baktérií a zárodkov plesní. Dá sa povedať, že patria medzi najšpinavejšie potreby v našej kuchyni. Nemusíme ich po týždni vymieňať a kupovať nové. Buďme ekonomickejší a trochu ekologickejší – naučme sa, ako ich čistiť a dezinfikovať, aby nám dlhšie vydržali.

špongia plná baktérií


Umývačka riadu

  • Veľmi jednoduchý spôsob, stačí 1 až 2–krát do týždňa vložiť špongiu do umývačky na vyššiu teplotu a vaša špongia je dezinfikovaná.

Práčka

  • Keď budete prať na minimálne 60°C, pridajte k bielizni aj špongiu.

Mikrovlnka

  • Namočte špongiu do vody s octom v rovnakom pomere, potom ju vložte do mikrovlnky na 2 minúty. Mikrovlnka sa považuje za najlepší spôsob sterilizovania špongie.

Citrón

  • Nechajte vašu špongiu namočenú v citrónovej vode po celú noc. Špongiu to dezinfikuje a ešte bude aj príjemne voňať.

Sóda bikarbóna

  • Nechajte špongiu celú noc namočenú v teplej miske s vodou, v ktorej ste rozpustili lyžičku sódy bikarbóny. Na druhý deň bude ako nová.

Alkohol

  • Ponorte špongiu do misky s roztokom z ¾ vody a ¼ alkoholu a nechajte ju tam niekoľko hodín. Pred použitím ju vždy opláchnite.

V prípade, že chcete byť ešte ekologickejší a nechcete používať špongie, ktoré sa po určitom čase vyhadzujú, môžete si zadovážiť alebo dokonca vyrobiť tawashi. Tawashi vymysleli Japonci a je to druhy špongie, ktorá je vyrobená zo starého recyklovaného oblečenia. Výhodou tawashi je, že ju už nevyhadzujete, pretože sa dá oprať na teplote 60°C a aj to, že si ju môžete sami vyrobiť – ušiť, uháčkovať alebo uštrikovať. Na výrobu sa dá zohnať špeciálna vlna, ale ak chcete recyklovať, je možné použiť napríklad staré tričko alebo ponožky, z ktorých vám chýba pár.

Kreativite sa medze nekladú a hlavne budete mať príjemný pocit, že nezaťažujete životné prostredie.

TEMPOtip: Dobrým tipom je aj lufa, špongia z vysušenej tekvice, ktorú po znehodnotení môžete hodiť do kompostu.

ako sa starať o špongiu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku