5 tipov, ako udržať drevenú podlahu v skvelom stave

5 tipov, ako udržať drevenú podlahu v skvelom stave

Drevená podlaha – či už parkety, alebo plávajúca – dokáže vytvoriť v každej miestnosti príjemnú, útulnú atmosféru. Môže za to jej „teplý“ vzhľad, ale i to, že je príjemná na dotyk a chodiť po nej môžete pokojne bosý. Samozrejme, drevená podlaha je výraznou investíciou, no za kvalitu sa platí. Ako ju však udržať v najlepšom stave čo najdlhšie? Vyskúšajte týchto 5 tipov.

Pravidelná starostlivosť

Prvým krokom je pravidelná starostlivosť – drevenú podlahu aspoň raz týždenne povysávajte alebo pozametajte. Pri vysávaní však odporúčame použiť špeciálnu hubicu, ktorá drevo nepoškriabe. Následne, keď ste podlahu zbavili väčších nečistôt, vytiahnite do akcie mop alebo handru. Dajte si však pozor, aby neboli príliš mokré a dôkladne ich pred použitím vyžmýkajte. V opačnom prípade by dlhodobejšia vlhkosť mohla najmä v špárach a rohoch vytvoriť ideálne prostredie na vznik plesní či sčernanie spojov.

Správne čistiace prostriedky

So starostlivosťou o drevenú podlahu tiež súvisí výber vhodných čistiacich prostriedkov. Agresívne chemické prípravky dokážu narobiť viac škody ako úžitky – hoci vás účinne zbavia nečistôt, môžu poškodiť povrchovú úpravu dreva alebo zmeniť pôvodné vlastnosti podlahy. I preto by ste mali vyberať skôr ekologické čističe, ktoré sú vhodné na umývanie drevených podláh. Rovnako by ste mali postupovať i v prípade starostlivosti o drevo, kde sa ako najvhodnejší prostriedok javia prírodné oleje, prípadne prostriedky založené na ich báze.

čistiace prostriedky na drevenú podlahu

Vlhkosť v miestnosti

Drevenej podlahe veľmi nerobia dobre kaluže vody po umývaní ani dlhodobo zvýšená vlhkosť v miestnosti, resp. príliš suchý vzduch. S vlhkosťou bojujeme najmä počas letných dní, so suchým vzduchom najčastejšie počas vykurovacej sezóny. Ako tento problém však spoznáme? Ideálnym pomocníkom je vlhkomer, ktorý nám potrebné údaje s radosťou poskytne. Optimálne podmienky pre bezstarostný život drevenej podlahy je vlhkosť na úrovni medzi 45 % až 60 %. Čo sa môže stať, ak klimatické podmienky miestnosti nebudeme riešiť? Zvýšená vlhkosť môže podlahu zvlniť, príliš suchý vzduch zase môže spôsobiť rozídenie spojov.

Postarajte sa o nábytok

Ak chcete predĺžiť životnosť drevenej podlahy, postarať sa musíte i o nábytok. Napríklad vtedy, keď ho chcete premiestniť – žiadne šúchanie, ale prenášanie. Okrem toho by mali byť základnou výbavou každej stoličky či iného kusu nábytka, ktorý sa často premiestňuje, chrániče nôh. Vďaka tomuto opatreniu dokážete celkom dobre eliminovať ryhy v podlahe.

Postarajte sa o nábytok

Pozor na nohy

Pri drevenej podlahe by ste si mali dávať pozor na nohy: nielen nábytku, ale aj na tie vaše a vašich domácich miláčikov. Stačí si zabudnúť telefón na gauči, spomenúť si na to pri dverách, prejsť po podlahe v topánkach na vysokom opätku a nezmazateľnú stopy sú navždy zapísané v dreve. Rovnako by ste si mali dávať pozor na pazúriky svojich domácich miláčikov, najmä psov a ich „drápy“ pravidelne strihať. Vyhnete sa tak škrabancom na podlahe, ale aj na gauči či kresle.

pozor na nohy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku