5 tipov, ako efektívne pracovať z domu aj s dieťaťom

5 tipov, ako efektívne pracovať z domu aj s dieťaťom

Izolácia a zatvorené školy a škôlky počas korony dali mnohým zabrať. A prázdniny často nebývajú oveľa jednoduchšie. Ako s dieťaťom pracovať efektívne aj z domu? Poradíme vám.

Zásadné je odpovedať si na otázku, kedy musíte pracovať. Máte fixný pracovný čas? V tom prípade si veľmi nenavyberáte a musíte všetko prispôsobiť práci. Ak ste však sami sebe pánom, prípadne máte flexibilnú pracovnú dobu, odpovedzte si na otázku, kedy ste najviac efektívny?

Ranné vtáča

Ak ste svieži ráno a funguje vám myslenie na 1000 %, využite tento čas. Dajte si budík a poproste partnera, aby aspoň dvakrát do týždňa pripravil raňajky a vy sa venujte práci. Ak vstanete o piatej, do ôsmej máte tri hodiny pracovného času, za ktoré sa dá stihnúť pomaly aj nemožné.

Ranné vtáča

Poobedný spánok

Ak dieťa poobede spí, vykašlite sa na domáce práce a šup k počítaču či šijaciemu stroju. Všetky domáce práce môžete potom urobiť spoločne, keď sa dieťa zobudí. Síce vám to bude trvať dvakrát tak dlho, nasmejete sa a strávite spolu príjemný čas, ktorý dieťa neskutočne ocení. A čím viac sa mu budete počas domácich prác venovať, vysvetľovať, ukazovať, zapájať, tým dlhšie sa následne vydrží hrať aj samo – ako keby nabité vašou prítomnosťou.

Poobedná prechádzka

Máte zodpovednú susedu, ktorá už má väčšie deti a rada sa hrá s vaším drobcom? Skúste sa jej spýtať, či by nebola ochotná ho raz do týždňa zobrať k sebe alebo sa prísť hrať k vám a vy sa zatiaľ zašijete k nej. Prípadne, ak je dieťa samostatnejšie, môžete ich vypraviť aj na prechádzku a minimálne 45 minút venovať práci zase.

Nočná sova

Sú ľudia, ktorí sú najkreatívnejší večer. Ak medzi nich patríte, dávajte si pozor, aby ste počas dňa dostatočne oddychovali, ak je to možné, a tým pádom sa nevyčerpali. Lebo nie je nič horšie ako sa prebudiť na gauči v strese, že ste večer zaspali a nič z pracovných povinností nestihli.

TEMPOtip: Nerobte dve veci naraz

Odložte pri dieťati telefón a počítač a hrajte sa s ním. Následne, napr. po 20 minútovej hre, mu povedzte, že si potrebujete ísť do druhej izby niečo dokončiť a o chvíľku ste späť. Väčšina detí nad 2 roky je schopná a ochotná toto pochopiť. Hoci je to len jeden mail či chvíľka pri lepení obálok, budete oveľa efektívnejší, než v prípade, že to budete skúšať s hrajúcim sa dieťaťom na kolenách.

Nerobte dve veci naraz
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Čo robiť v záhrade počas jesene?
Čo robiť v záhrade počas jesene?