5 najčastejších chýb pri pestovaní priesad

5 najčastejších chýb pri pestovaní priesad

Čo robiť, ak?

Pustili ste sa do predpestovávania vlastných priesad rajčín, paprík či kvetov? Možno ste sa stretli s nasledujúcimi problémami. Prinášame vám aj ich riešenia.

1. Čo robiť, ak semienka nevyklíčili

Dali ste si námahu, o semienka sa staráte, uplynulo zopár týždňov a nič?

Riešenie: Budúci rok vyberte vhodný substrát a kúpte nové semienka. Nakupujte v overených záhradkárskych potrebách a siahajte po značkách semien, ktoré poznáte alebo s nimi máte dobré skúsenosti. Substrát na predpestovanie musí byť dostatočne jemný a vzdušný, rastlinky na začiatku živiny z neho čerpať nepotrebujú, takže pokojne môžete vysievať aj do piesčitého substrátu, ktorý je ľahký, dobre drží vlhkosť a prospieva jednoduchému vyklíčeniu.

2. Čo robiť, ak rastliny rastú príliš nahusto

Semienka ste vysiali príliš nahusto, resp. ste možno nečakali, že všetky vyklíčia.

Riešenie: Rozsadiť /pikírovať/ hneď, ako to bude možné. Inak si rastlinky začnú konkurovať, nebudú prosperovať, môže sa začať šíriť pleseň.

Ak rastliny rastú príliš nahusto

3. Čo robiť, ak sa priesady vyťahujú

Mladé rastlinky sa vytiahli, sú tenké, majú svetlé stonky? Chýba im svetlo.

Riešenie: Rastlinky preneste do svetlejšej miestnosti, ideálne nie veľmi vykurovanej. Oprite ich napríklad o kus papiera, kým sa pozviechajú, nikdy nie o studené okno!!!

4. Čo robiť, ak priesady vyzerajú zvädnuto, aj keď sú poliate

Je možné, že rastliny postihla choroba alebo škodca. Preneste rastlinky na svetlejšie miesto, prstom skontrolujte substrát, ak je naozaj vlhký, nepolievajte. Skúste experimentovať s teplotou – ideálne okolo 18 – 20 stupňov by im malo pomôcť, aby sa vzchopili. Ak sa do 24 hodín situácia nezlepší, priesady to pravdepodobne nerozchodia.

Riešenie: Pri siatí dbajte vždy na čistotu pomôcok. Snažte sa používať dôkladne vyčistené nádoby bez zvyškov substrátov z minulého roka, očistite a vydezinfikujte aj nástroje, ktoré používate, používajte každý rok nový substrát a nové semienka. Zabránite tak možnej kontaminácii chorobami alebo škodcami.

Čo robiť, ak priesady vyzerajú zvädnuto

5. Čo robiť, ak sa na substráte objavila pleseň

Ak ste na substráte objavili nechutný biely či sivý koberec, je to pleseň – je škodlivá nielen pre ľudí, ale aj pre samotné rastliny. Ak už vyklíčili, je pravdepodobné, že príliš nahusto – nasaďte si rukavice, najvitálnejšie rastlinky prepikírujte do nového substrátu. Ak ešte nevyklíčili, substrát (opäť v rukaviciach) mierne prekopte napr. ceruzkou a zasypte tenučkou vrstvou ľahkého čerstvého substrátu alebo piesku. Snažte sa aspoň 24 hodín nerosiť. V budúcnosti si tiež dajte pozor na zalievanie!

Riešenie: Semienka roste rozprašovačom každý deň, keď vyklíčia, riaďte sa ich vitalitou – v niektorých nádobách im bude stačiť polievanie raz za 2 týždne (v plastových, prípadne v miniskleníčkoch), ak pestujete v jifi zakoreňovačoch alebo v obaloch na vajíčka či v rolkách z toaletného papiera, preschnú skôr a budú potrebovať častejšie zalievanie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku