Pred istým časom vyšiel v americkom renomovanom denníku The Washington Post text od alergiologičky a imunologičky Neety Ogdenovej. V ňom sa zamerala na 5 najčastejších mýtov, ktorým ľudia veria, no v skutočnosti práve aj dôverou v tieto nepravdy ohrozujú svoju liečbu. Ktoré to sú?
1. Ak lieky proti alergii užívate každý deň, prestanú fungovať
Nielen medzi pacientmi, ale občas aj medzi lekármi sa niekedy vedie diskusia o tom, či denné užívanie atnihistaminík môže podporiť vznik tolerancie, a teda znížiť ich účinnosť. Týmto mýtom sa vážne zaoberali hneď viaceré štúdie a výsledok bol vždy rovnaký – denné užívanie liekov proti alergii nemôže spôsobiť toleranciu a teda ohroziť liečbu.
Ak máte osobné skúsenosti s tým, že lieky prestali účinkovať, môžu byť za tým iné faktory: napríklad vznik nových alergií, sťahovanie do nového bydliska, dlhšia a intenzívnejšia alergická sezóna, nedodržiavanie užívania liekov podľa návodu či nadmerné používanie nosných sprejov.
To okrem tolerancie môže spôsobiť aj iné zdravotné problémy, napríklad so spánkom, stravovaním a celkovou kvalitou života. Neet Ogdenová odporúča používať spreje v intervale troch dní. Medzi najúčinnejší liek proti sezónnym alergiám, ktorý nevytvára závislosť, radí intranazálne steroidy.
2. Alergie vznikajú vďaka kvitnúcim jarným kvetom
Ďalším mýtom, s ktorým sa Neet Ogdenová stretáva, je domnienka, že rozkvitnuté jarné kvety prinášajú alergie. Kvety sú však v tom nevinne, v skutočnosti dráždivé kýchanie, a teda aj alergie, spôsobuje peľ z kvitnúcich stromov a nie kvetov. Niektoré stromy, ktoré spôsobujú alergiu, ako breza, javor či dub, majú málo, resp. žiadne kvety.
Práve peľ zo stromov má také vlastnosti, aby ich vietor dokázal preniesť aj na veľkú vzdialenosť – príroda to tak zariadila. Naopak, peľ zo samotných kvetov či kvetov na čerešni, hortenzii alebo azalke je primárne spracovaný včelami, takže vo vzduchu sa ho vyskytuje výrazne menej a viesť k alergii môže v zásade iba vtedy, keď sa človek nachádza priamo pri jeho zdroji.
3. Ak je zima studená a jar príde neskôr, alergie majú ľahší priebeh
Mnoho ľudí a dokonca aj médií sa domnieva, že ak je zima tuhá a prichádza neskorá jar, alergie budú mať ľahší priebeh. Rovnako, ide o mýtus, ktorý nie je založený na skutočnosti – alergie sa totiž začínajú objavovať ešte predtým, ako príde samotná jar.
Môže za to životný cyklus rastlín, ktorý sa prebúdza už v zime, až opeľovanie je možné s príchodom teplejších dní. Takže neskorší príchod jari neprináša očakávané zmiernenie priebehu alergie. Navyše vďaka klimatickým podmienkam sa totiž Zem otepľuje, čo spôsobuje, že sme peľu vystavení intenzívnejšie.
4. Ak sa nevystavujem peľu, alergia sa ma netýka
Počas apríla sú čakárne u alergiológov najviac vyťažené. Môže za to fakt, že ľudia prídu za odborníkom až vtedy, keď je alergia skutočne silná. I preto lekári odporúčajú začať s liečbou najneskôr dva týždne pred začiatkom sezóny, teda ešte predtým, ako všade vo vzduchu poletujú kvapôčky peľu.
Už s koncom zimy a prvým oteplením čelia alergici takým hodnotám peľu, ktoré im môžu spustiť nenápadné, no prvé príznaky alergie. Ak sa následne ochladí, tieto príznaky môžu ustúpiť, no keď sa opäť teplota zvýši, reakcie tela môžu byť dokonca prehnané. I to je dôvod, prečo myslieť na lieky proti alergii už vopred a nečakať, kým sa vo vzduchu objaví prvý peľ.
5. Liekom proti alergii je konzumácia lokálneho medu
Ak patríte medzi alergikov, istotne ste sa stretli s radou, že aj lokálny med vám pomôže zbaviť sa alergie. Prípadne, minimálne ju potlačiť. Internet je plný dobre mienených rád, ktoré opakujú rozšírenú poveru, že alergie možno potlačiť pomocou medu, ktorý bol vyrobený z peľu vo vašom okolí. Takýto med by mal podľa týchto zdrojov spĺňať takéto podmienky: musí byť nespracovaný a vyrobený z rastlín, na ktoré je človek alergický. Aj keď med disponuje určitými protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami, alergie vás však zbaviť nedokáže.
Táto rada je založená na predstave, že postupnou konzumáciou vhodného medu by ste si mali vybudovať imunitu proti alergénom. Niektoré spôsoby liečby týmto spôsobom skutočne fungujú, napríklad aj očkovanie, no v ich prípade sa v liečivých látkach objavuje výrazne vyššia koncentrácia alergénov ako v mede. Vedci samozrejme i tento mýtus preverili pomocou štúdie. Tá ukázala, že konzumácia medu nemá pre alergikov iné účinky ako konzumácia placeba. To však neznamená, že by ste si nemali čaj osladiť lyžicou kvalitného medu.