5 menej tradičných korenín

5 menej tradičných korenín, ktoré dodajú vášmu jedlu šmrnc

Škorica, muškátový oriešok, kurkuma, zaatar… Korenie vie vyčarovať aj z obyčajného fádneho jedla lahôdku. Spoznajte ho a naučte sa ho používať.

Škorica

Škoricu poznáme hlavne v spojení so sladkým jedlom, pečivom a koláčmi. Vie prevoniať celý byt a má aj priaznivé účinky na zdravie. Využíva sa veľmi často aj v indickej a orientálnej kuchyni a je skutočným pôžitkom pre chuťové poháriky. Pri niektorých jedlách uprednostňujeme škoricu vcelku (pre dusené mäso alebo pri čaji) alebo v práškovej forme v prípade výživy, kávy alebo tvarohu, prípadne do koláčovej plnky. Škorica má aj veľa liečivých vlastností : posilňuje imunitný systém a uľahčuje trávenie. Pri tráviacich ťažkostiach zmiešajte si škoricu s medom a pridajte si ju do žalúdočného čaju alebo zjedzte jednu celú lyžičku. V čínskej medicíne sa používa aj na liečbu nádchy alebo nevoľností. Taktiež sa používa aj pri chudnutí, pretože znižuje chuť na sladké.

Šafran

Šafran je pýchou a bohatstvom Orientu a Stredozemného mora od staroveku. Navyše, jeho meno je odvedené z arabčiny za’faran, čo znamená žltý. Najdrahšie korenie na svete sa vyrába z piestikov kvetu Crocus Stativus a kvôli ťažkej a zriedkavej výrobe sa prezýva aj „červené zlato“. V kuchyni robí zázraky. Môžete ho použiť v rizotách, polievkach a dezertoch. Upokojuje bolesť zubov a upravuje poruchy trávenia. Kleopatra ho vraj používala ako kozmetický prípravok a afrodiziakom, zatiaľ čo Alexander Veľký ho používal do kúpeľa, aby uzdravil svoje rany a znásobil svoju silu.

Zaatar

Ide o libanonskú zmes tymianu, oregán, grilovaného sezamu, soli, rasce, koriandra, saturejky a sumachu. Je to u nás pomerne nová obľúbená zmes korenia. V Libanone je súčasťou každodenného varenia. Zaatar sa konzumuje surový alebo varený s rybou, hydinou, zeleninou alebo sa využíva aj do marinád na grilovanie. Táto zmes je výborným protiinfekčným kokteilom. Upokojuje bolesť v krku a údajne pozitívne stimuluje aj mozgovú kôru.

Klinček

Tento kvetinový pupeň z klinčekov sa zbiera pred kvitnutím. Korenie sa veľmi často používa pri varení: s cibuľkou, v dusených pokrmoch, v kombinácií s inými koreninami alebo v karí. Korenie má liečivé, protizápalové, antiseptické a lokálne anestetické vlastnosti a v éterickom oleji zmierňuje svalové bolesti a reumatizmus.

Kurkuma

Ďalšie žltooranžové korenie, ktoré sa hodí k omáčkam, k bielemu mäsu, rybám ale aj k zelenine (napr. karfiolu). Pôvodne šafran Indie je bylina pôvodom z južnej Ázie. Prášok je jednou z hlavných zložiek karí. Liečivé korenie je používane celé stáročia, a to hlavne v ajurvédskej medicíne alebo tradičnej čínskej. Čistí telo, stimuluje trávenie a zvyšuje sekréciu žlčových ciest. Má protizápalové vlastnosti a zmierňuje bolesti spôsobené osteoartritídou alebo reumatizmom. Chráni mnoho orgánov, ako sú pečeň, žalúdok, pankreas, obličky a črevá.

Ďalšie žltooranžové korenie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku