Máte občas nekontrolovateľnú chuť maškrtiť? Musíte stále niečo zobkať popri práci alebo večer, keď všetci zaspia, máte neprekonateľnú chuť vyjesť celú chladničku? Takéto stavy zväčša pramenia v hlave. Aby ste sa im vyhli, potrebujete si správne nastaviť stravovací plán. Ako na to?
Vlčí hlad a návaly nekontrolovateľného nutkania prejesť sa znamenajú, že vo vašom stravovaní niečo nefunguje správne. Mnohí majú potrebu jesť pri strese, pri emocionálnom vypätí, ak sú smutní, sklamaní alebo sa nudia. Často sa za návalmi hladu skrýva aj nedostatočný pitný režim! Skúste sa s nami pozrieť na zopár trikov, ktoré odhalia príčinu návalov hladu a pomôžu vám zbaviť sa ich.
TEMPOtip: Návaly hladu spojené s nekontrolovateľným prejedaním sa a prípadným zvracaním môžu znamenať poruchu prijmu potravy. Ak si myslíte, že jej príznakom musí byť to, že človek je vychudnutý na kosť, mýlite sa. Bulimici a bulimičky môžu mať nadváhu, je to dokonca relatívne bežné. Až v najzávažnejších štádiách ochorenia začnú rapídne chudnúť. Preto ak máte podozrenie, že vy alebo niekto z vášho okolia bojuje s podobným ochorením, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.
1. Jedzte pravidelne
Hlad je príznakom toho, že vaše telo spálilo všetku energiu z jedla a je vhodné prijať ďalšie kalórie. Existujú však v podstate dva typy hladu – ten skutočný a ten emocionálny, ktorý je len nutkavou potrebou niečo zjesť a zahnať tak smútok, stres či nudu. Jedzte preto pravidelne, niekoľkokrát do dňa menšie porcie – na začiatok pokojne každé tri hodiny. Pomedzi to, ak vás prepadne záchvat hladu, nič nejedzte, iba pite – môžete si dať čistú vodu ochutenú citrónom, trošku odšťaveného pomaranča s vodou, nesladený bylinkový čaj a podobne. Naučte sa ovládať sa a vydržať až do ďalšieho naplánovaného chodu. Naposledy sa najedzte tak, aby ste medzi posledným večerným jedlom a prvým ranným jedlom mali 12 hodinový odstup. Ak zvyknete raňajkovať o siedmej ráno, doprajte si večeru o 19:00 a následne spánok od 22:00. Zdá sa vám to neskoro? Trápiť telo hladom pred spaním je hlúposť! Môžete mať problémy so zaspávaním a spomalený metabolizmus. Ak vám teda kamošky radia, po šiestej nedjedz a schudneš, nepočúvajte ich. Doprajte si večer pokojne aj sacharidové jedlo – napríklad obilninovú kašu alebo ľahké cestoviny so zeleninovou omáčkou a uvidíte, ako sa vám bude dobre spať.
2. Doprajte si tuky a bielkoviny
Ak raňajkujete cereálie či sušienky, do hodiny môžete pociťovať hlad. Ak si však naservírujete štedrú porciu bielkovín a zdravých tukov, budete sa cítiť plný energie a bez problémov vydržíte až do desiatového snacku. Čo si dať? Vajíčka, cottage syr, mozzarelu, tvaroh, biely jogurt (plnotučný), avokádo, zeleninovú nátierku s tuniakom či toast s arašidovým maslom a jahodami. Takéto raňajky vás zasýtia a nebudete mať chuť pojedať nezmysly až do obeda. Zároveň si cez deň doprajte dostatok jedla s vlákninou – tá zaručí dobré vyprázdňovanie a funkčné trávenie. Zároveň dokáže zasýtiť na dlhší čas. Doprajte si napríklad strukovinový obed a na olovrant celozrnnú bagetku s olivovým olejom a jemne naparenou mrkvou.
3. Dodržujte dôsledný pitný režim
Hovorí vám niečo veta, že hlad je často prezlečený smäd? Naozaj to pri niektorých ľuďoch platí. Ak podceňujete pitný režim, môžete mať problémy so sústredením, spomalený metabolizmus aj návaly hladu. Doprajte si denne aspoň o pol litra tekutín viac, ako ste zvyknutý – na začiatok. Uvidíte, či vás táto zmena pozitívne nakopla. Skvelé sú bylinkové čaje, už spomínaná voda s citrónom a postupne môžete zaradiť aj zelený čaj. Ale pozor, ten zrýchľuje metabolizmus, takže môžete byť hladný skôr. V tomto prípade to však bude ten skutočný hlad, ktorý zaženie napríklad hrsť kvalitných orieškov.