Zelené cvičenie sa nazýva aj cvičenie v prírode. Na rozdiel od rôznych fitness centier, práve aktívny pobyt vonku má pre naše zdravie mnoho výhod. Zlepšujeme si pri ňom okrem fyzického zdravia aj to duševné.
1. Podporuje naše mentálne zdravie
Moderné výskumy psychológie čoraz viac informujú o výhodách duševného zdravia vďaka prechádzkam vonku a cvičením mimo domova. Okrem sviežeho a čerstvého vzduchu má vstup do zeleného prostredia – ako sú parky či lesy, mnohé výhody pre blaho dospelých aj detí. Zlepšuje sa tu kognitívne funkcie aj motorické zručnosti a tiež sa zmierňujú príznaky poruchy pozornosti pri niektorých hyperaktívnych deťoch.
2. Viac motivácie
Vybehnúť von do prírody v náš dokáže vyburcovať viac motivácie pre ďalšie aktivity. Navyše, cvičenie vonku je zábavnejšie, keďže nám poskytuje omnoho väčší priestor, kde sa rozvíja aj naša fyzická kreativita. Podľa svetových prieskumov môže zelené cvičenie pomôcť motivovať človeka k fyzickej aktivite tým, že zvyšuje pôžitok a únik z každodenného života, má spoločenskú aj zábavnú hodnotu. Dokonca ak je účastníkom umožnené, aby si sami zvolili rýchlosť chôdze, majú v skutočnosti tendenciu chodiť rýchlejšie vonku v porovnaní s interiérom. Paradoxne uvádzajú nižšie hodnotenie vnímanej námahy.
3. Dopĺňame si vitamín D
Predpokladá sa, že čas strávený vonku na prirodzenom slnečnom svetle zvyšuje hladiny serotonínu, kedy sa nám v tele vyplavuje viac hormónu šťastia a zlepšujeme si náladu. Vitamín D, ktorý absorbujeme zo slnečného žiarenia, môže tiež pomôcť celkovému zdraviu. Jeho nedostatok je často spojený s chronickými ochoreniami vrátane osteoporózy, srdcový ch chorôb a niektorých druhov rakoviny.
A na čo je dôležité nezabudnúť pri príprave na vonkajšiu aktivitu?
Zabudnúť by sme nemali na dostatok pitnej vody, aby sme zostali po celý čas športovania hydratovaní. Dôležité je aj nosiť oblečenie či okuliare, ktoré nás chránia pred UV žiarením.