Na niektorých častiach Slovenska sa už veselo zberajú jahody či čerešne, niekde si ešte budeme musieť počkať. Máme však pre vás zopár rád, ktoré zaručia, že ovocie nazbierané do zásoby vydrží až do zimy (či kým ho nezjete).
1. Na skladovanie ovocia myslite už pri zbere. Ovocie zberajte jemne prstami, nestláčajte ho a ukladajte do plytkých misiek či košíkov, aby sa zbytočne nestláčalo.
2. Po zbere ovocie umyte jemným prúdom vody v sitku a nechajte ho dôkladne odkvapkať.
3. Na prepláchnutie môžete použiť aj octovú vodu. Najmä ak chcete ovocie nechať pár dní v chladničke a až potom ho konzumovať.
4. Ovocie neskladujte pri izbovej teplote v uzatvorených nádobách. Potrebuje dýchať, inak vám splesnie. Keď ho chcete mraziť, okamžite ho dajte do mrazničky.
5. Mrazte iba dôkladne vysušené ovocie. Iba tak o pár týždňov vyberiete z mrazničky pekne uchované kúsky.
6. Ovocie nikdy nesušte pritláčaním utierky. Nechajte ho najskôr odkvapkať v sitku a následne dosušiť na utierke v jednej vrstve.
7. Kyselina citrónová je výborný prostriedok na zachovanie belosti jabĺk či hrušiek. Pokrájané plody stačí vložiť do vody – roztoku kyseliny citrónovej, a nestmavnú.
8. Ak chcete jablká usušiť na zimu, umyte ich, zbavte jadrovníka a nakrájajte na kolieska. Následne ich obarte horúcou vodou, okamžite prudko schlaďte a môžete sušiť – napríklad v rúre pri teplote 80 °C. Myslite však na to, že enzýmy, ktoré rozkladajú kys. askorbovú, teda vitamín C, sú aktívne už pri 50 stupňoch Celzia. Ovocie tak bude síce chutné a plné vlákniny, no jeho vitamínová hodnota už nebude nič moc.
9. Slivky pred sušením potrebujeme zbaviť typického voskového povrchu. Existuje na to jednoduchý trik – ponoriť ich do vriaceho roztoku sódy bikarbóny na pár sekúnd.
10. Nahnité plody či plody s porušenou šupkou nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Môžete ich však očistiť a zamraziť – napríklad aj ako viacdruhové zmesi, ktoré po rozmixovaní môžete použiť do smoothie.
11. Pri sušení do ovocia nepridávajte žiaden cukor ani ochucovadlá. Ovocie bude aj tak prirodzene sladké, pretože vyparením vody sa jeho chuť zintenzívni.
12. V žiadnom prípade nekonzumujte, nesušte ani nijako nespracovávajte ovocie napadnuté plesňou. Ani po jej vykrojení.