Niektoré deti špenát milujú, iné ho nenávidia – nevzdávajte sa hneď na začiatku. Niektorým deťom treba nové jedlo ponúknuť až 14-krát (teda 14 dní po sebe), aby ochutnali, podľahli a zjedli. Vyskúšajte pripraviť napríklad špenátovú polievku s vajíčkom (vhodná od 1 roka), možno budete prekvapení, ako zachutí.
Špenátová polievka s vajíčkom
Potrebujete:
1 balenie mrazeného špenátu (pyré, neochutené)
1 strúčik cesnaku
1 vajíčko
1 lyžica ghee masla
Postup:
1. Špenát (ešte zmrazený) krátko orestujte na ghee masle, do rozpustenia. Pridajte roztlačený strúčik cesnaku a podlejte vodou. Krátko povarte.
2. Vajíčko rozmiešajte vidličkou a vlejte ho do vriacej polievky, poriadne premiešajte vidličkou, aby sa rovnomerne rozptýlilo. Opäť krátko povarte
3. Dospelákom dosoľte. Snažte sa polievku skonzumovať naraz, už neprihrievať. Pri špenáte nie je opätovné zohrievanie vhodné.

Dusený králik na petržlene
Potrebujete:
kúsok domáceho králika
2 petržleny
ghee maslo
trošku domácej vegety bez soli (detského polievkového korenia)
Postup:
1. Králika očistite a z každej strany sprudka opražte na ghee masle. Pridajte petržlen nastrúhaný na hrubom strúhadle, pridajte korenie a podlejte vodou. Duste, kým mäsko nezmäkne.
Sladká chuť králika s prirodzene sladkou chuťou petržlenu vytvárajú pre dieťa neodolateľnú kombináciu. Menším deťom môžete jedlo rozmixovať s trochou vývaru, väčším ponúknuť nakrájané na malé kúsky s ryžou alebo petržlenovo-mrkvovým pyré.
Baby kukuričky s parmezánom
Potrebujete:
1 balenie baby kukuričiek (malé klásky, čerstvé alebo mrazené, nie konzervované)
parmezán
maslo
Postup:
1. Kukuričky uvarte nad parou alebo vo vode, potrite maslom a posypte ešte teplé parmezánom. Syr sa mierne rozpustí a kukuričky tak budú skvelou pochúťkou pre deti aj pre dospelých.
Menším deťom môžete nakrájať na kolieska, prípadne ich nechajte obhrýzať klásky, ale pod neustálym dozorom, aby ste eliminovali riziko udusenia!
