O tom, aké má káva blahodárne účinky na zdravie, sme už písali. Patríte aj vy medzi tých, ktorí nedokážu odštartovať deň bez šálky čierneho zlata? Pripravili sme pre vás 10 zábavných faktov o káve. Pripravte si váš obľúbený nápoj, usaďte sa a užívajte si bláznivú jazdu.
1. Kávu objavila koza
Legenda hovorí o tom, že kávu prvýkrát objavil v 9. storočí etiópsky pastier. Jeho kozy zrazu začali bláznieť, tancovať a byť nezastaviteľné. Zaujalo ho to, tak ich začal pozorovať – neskôr zistil, že za to môžu kávové zrná, ktoré zvieratá spásali.
2. Každé ráno šálka kávy
Keď sme pri zvieratách, najstaršia mačka zapísaná v knihe Guinessových rekordov sa dožila neuveriteľných 38 rokov. Aký bol jej recept na dlhovekosť? To nevieme, môžeme iba tipovať, no vieme, že každé ráno si mačka dopriala šálku kávy. Žeby náhoda?
3. Smrteľná dávka kávy
Všetkého veľa škodí, platí to aj o káve. Tej však treba skutočne veľa. Na smrteľnú dávku kofeínu by bolo potrebné vypiť približne 100 šálok tohto nápoja. Pre samovrahov nič praktické a pre milovníkov kávy skvelé správy.
4. 50 šálok kávy denne
Ktovie, či túto informáciu mal aj známy francúzsky filozof Voltaire. Pre neho bola káva neuveriteľnou inšpiráciou aj potravou pre dušu – asi preto jej denne vypil 40 – 50 šálok. Nekonzumoval však kávu samotnú, vytváral si špeciálny mix s čokoládou.
5. Najväčší kávomilci na svete
Tipnite si, ktorý národ vypije najviac kávy na svete. Ak ste mysleli na Talianov, máme pre vás prekvapenie: sú to Fíni. Priemerný obyvateľ Fínska ročne spotrebuje približne 12 kg kávy. Len pre porovnanie, Talian necelých 6 kg, ktoré ho dostávajú na 12. priečku tohto rebríčka.
6. Kávové zrno nie je zrno
Káva sa získava z kávového zrna, to asi už viete. Menej známy je však fakt, že kávové zrno v skutočnosti zrnom nie je. A čím teda je? Bobuľou, kávové zrná sú v bobule. Takže pri troche fantázie môžeme hovoriť o šálke espressa ako o džúse.
7. Keď nebola káva na raňajky
V minulosti káva nebola bežným nápojom, ktorý ste si mohli kúpiť kdekoľvek ako dnes – od čerpacej stanice cez železničnú stanicu až po non-stop bar. Aj preto nemohla zaujať také samozrejmé miesto k raňajkám – najmä v Európe a Severnej Amerike bolo bežné odštartovať deň pivom.
8. Podľa čoho sa volá kapučíno
Podľa čoho dostalo svoje pomenovanie kapučíno alebo aj cappuccino? Tento nápoj objavili vo Viedni a nazvali ho Kapuziner. Prečo? Jednoducho preto, lebo správne kapučíno by malo mať farbu rúcha, aké nosia kapucínski mnísi.
9. Najväčší producent kávy
Po rope je káva druhou najviac obchodovanou komoditou. Kto je jej najväčší producent na svete? Prvenstvo získala Brazília, ktorá dopestuje 2,5 milióna ton kávy ročne. Toto množstvo predstavuje približne 40 % z celkovej svetovej spotreby.
10. Autá na kávu
Nielen ľudia, ale aj autá už môžu fičať na káve. Vedcom sa podarilo premeniť kávový grunt na biodieslové palivo. Možno sa jedného dňa dočkáme, že na čerpacích staniciach si dáme šálku kávy pre seba a plnú nádrž kávového paliva pre vozidlo.