Trvalkové záhony patria medzi najkrajšie a najvoňavejšie dominanty záhrady. Ako však rastliny vysadiť, aby sa im darilo? Na čo si dať pozor? A na čo myslieť pred výsadbou, počas nej a po nej? Pripravili sme pre vás šikovného sprievodcu založením záhonu s trvalkami.
Ktoré trvalky vybrať do záhonu
Ak patríte medzi menej skúsených záhradkárov, istotne vás budú zaujímať nenáročnejšie trvalky. Medzi také patrí napríklad rozchodník, ktorý obľubuje najme polotienisté stanoviská, dobre znáša sucho a poteší veľkými kvetmi. Ďalšou nenáročnou trvalkou, ktorá zvládne polotienistié i slnečné miesta, je nádherná ľaliovka. Krásne koberce, ktoré sú obľúbené na stanoviskách pri chodníkoch, dokáže vytvoriť lomikameň. Trvalkou, ktorá obľubuje najmä tieň a poteší žiarivými kvetmi – v bielej, červenej, ružovej a modrej –, je astilba. Obľubuje skôr vlhkú, dobre priepustnú pôdu plnú živín. Je náročnejšia na pestovanie, no rozhodne sa ju oplatí mať v záhrade.
Ďalšie rastliny vhodné do trvalkových záhonov:
- heuchera
- chryzantéma
- kocúrik
- zvonček
- rebríček
- klinček
- margaréta
- šalvia
- rudbekia
- prilbica
- astra
- echinacea
- rododendrón
- krásnoočko
- levanduľa
Základné rady pri zakladaní trvalkového záhonu
- Trvalkový záhon sa dá založiť i zo dňa na deň, ak však budete plánovať dopredu, výsledok bude ešte lepší. Ideálne pár týždňov predtým, ako sa do toho pustíte, si vyberte stanovisko pre trvalky, prerýľujte ho, vyplejte a prikryte geotextíliou do záhrady. Takto zabránite rozrastaniu buriny.
- Predtým, ako sa pustíte do samotného sadenia trvaliek, pôdu prekyprite a zbavte zárodkov buriny. Pripravte si tiež hnojivo alebo domáci kompost, ktorým dodáte zemine dostatok živín, ktoré trvalky najmä v začiatkoch rozhodne ocenia.
- Trvalky preferujú zväčša priepustnejšiu zeminu, ak na vašom stanovisku máte skôr hutnú, ťažkú pôdu, dokážete rastlinám pomerne jednoducho pomôcť: zmiešajte zeminu so záhradníckym substrátom, ktorý ju prevzdušní. Vďaka tomu budú môcť trvalky jednoduchšie a rýchlejšie zapustiť korene.
- Nie je trvalka ako trvalka – jedna preferuje slnečné stanovisko, druhá tienistá, niektorá vlhkejšiu pôdu, iná zase suchšiu. Myslite na to pri plánovaní trvalkového záhonu a pokojne si pripravte nákres, kde si zaznačíte kde ktorú rastlinu zasadíte tak, aby sa jej darilo. Takýto nákres pomôže nielen pri vhodnom výbere miesta pre trvalky, ale tiež pri ozrejmení si potrebného množstva rastlín.
- Je na mieste vniesť do trvalkového záhonu organizáciu – ak rastliny vysadíte len tak hala-bala, nič zásadné nepokazíte, ak však jednotlivé druhy usporiadate do skupín, získate harmonické pestrofarebné koberce, ktoré budú jedinečnou ozdobou každej záhrady.
- Či už sadíte sadenice, alebo semená, doprajte jednotlivým rastlinám dostatok priestoru. Skúste pri hustote výsadby zohľadniť aspoň približne veľkosť a výšku trvaliek, takto im doprajete dostatok priestoru, vďaka ktorému budú prosperovať.
- Sadíte trvalky, ktoré potrebujú oporu? Nenechávajte nič na náhodu a doprajte im ju už pri samotnom sadení. Netreba na to nič špeciálne, pokojne postačia popadané konáre či štíhle latky.
- Ak ste trvalkám pred výsadbou zabezpečili dostatok živín pohnojením či kompostom, myslite na rastliny aj po vysadení: dôkladne ich zalejte. V prípade, že ste trvalkový záhon vysadili počas ostrého letného slnka, polievajte iba korene – mokré listy by totiž slnečné lúče mohli spáliť.
- Niektoré trvalky sa rozširujú pomerne rýchlo, dokážu sa vysiať samy, a tak vytlačiť ostatné rastliny. Postupom času tak v pestrofarebnom záhone môže získať drvivú prevahu. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, dajte si záležať na tom, aby ste odstránili odkvitnuté súkvetia týchto trvaliek v pravý čas.