triedenie odpadu

Viete, ako správne triediť odpad?

O plných košoch odpadu v každej domácnosti snáď ani netreba rozprávať. Napriek tomu, že sa môže človek akokoľvek snažiť neprodukovať extra veľa odpadu, pri klasickom životnom štýle sa tomu dá vyhnúť len ťažko. A k tomu ešte tá ekologická osveta naokolo! Konečne sa všade o odpade a separovaní živo diskutuje. A tak má človek opodstatnené výčitky, že si zobral k pečivu aj sáčok – veď to ide aj bez neho.

Odpad je veľká téma a koše sa ním plnia skutočne rýchlo. Máme pre vás pár tipov ako si s ním aspoň trochu s ním poradiť:

Separovanie

Pod oknami nám pribúdajú kontajnery na separovanie. Ľudia si na ne už pomaly zvykajú a osvojujú si základy toho, čo kam patrí. Medzi najzákladnejšie triedenie patrí papier, plast, sklo, kovy, elektroodpad, bioodpad, tetrapaky, textil, zmesový a ďalší odpad (lieky, guma, nebezpečný odpad, stavebný…), ktorý má svoje špeciálne zberné miesta.

Zmysel separovania, je účelné vytriedenie odpadu tak, aby sa čo najväčšie množstvo mohlo zrecyklovať a ďalej spracovať. Tým sa následne predchádza nebezpečnému skládkovaniu a spaľovaniu odpadu. Vyspelé spoločnosti dokážu vyseparovať väčšinu odpadu, ktorý produkuje klasická domácnosť. Stačí si na to len zvyknúť a ide to samo. Ak sa vám to zdá zbytočná záťaž, skúste na to ísť pomaly a postupne.

Ideálne je začať s papierom a plastami.

Plasty

Práve plasty a papier tvoria gro odpadu každej domácnosti. Plasty patria do žltého kontajneru – radíme medzi ne PET fľaše, sáčky, tégliky… Drobné znečistenie, nie je prekážkou. Očistiť ich je potrebné najmä od mastnôt, chemických látok a hliníkových fólii. Plast separujeme skrčený prípadne zlisovaný, aby v kontajneri zaberal, čo najmenej miesta.

ako recyklovať plasty


Papier

Knihy, noviny, staré časopisy, kartóny, obálky, kancelársky papier – všetko patrí do papiera a ten patrí do modrého kontajnera. Je ho možné znovu spracovať až 5x, preto má jeho separácia veľký význam. Neseparujú sa len znečistené a mokré papiere, hygienické vreckovky, plienky, rolky od toaletného papiera (tie už sú toľkokrát zrecyklované, že sa nedajú použiť) či samolepky.

ako recyklovať papier


Šatstvo a textil

Pomerne jednoduché je ešte vytriediť textil. Ak ho nemáme už posunúť kam ďalej, môžeme ho čistý jednoducho zbaliť do tašky a vhodiť do špeciálnych kontajnerov. Mali by sa do nich vhadzovať len použiteľný a čistý textil. Niektoré butiky majú vlastné zberné nádoby, sem môžeme zaniesť aj nepoužiteľný opäť však čistý textil. Znečistený patrí do zmesového odpadu.

Sklo

V palete kontajnerov neprehliadneme určite zelenú. Do zeleného kontajnera separujeme sklo, pre jeho vlastnosti, je ho možné spracovávať stále znova a znova. Sklo triedime čisté, bez etikiet, korkov a plastov. Snažíme sa ho do kontajnera vhadzovať v celku. Do skla nepatria zrkadlá, autosklá porcelán, sklá s vrstevnými fóliami, či drôtenými výstuhami. Ich miesto je v zbernom dvore.

Kovy

Červená patrí kovom, sem vhadzujeme plechovky, konzervy drôty a ďalší kovový materiál, bez plastových, či iných obalov. Ak ho máme veľa, rovnako môžeme využiť zberné suroviny.

ako triediť kovy


Zberné dvory

Čo však s chladničkou, mikrovlnkou prípadne iným elektro či stavebným materiálom? Na to nám slúžia zberné dvory. Ktoré nám za doručený odpad ešte niekedy aj čosi zaplatia.

Kompostovanie

Čerešničkou na záver je kompostovanie. Už nie je len doménou záhradkárov. Rovnako efektívne môžeme kompostovať aj v paneláku. Je len na vás, či sa rozhodnete pre indoorové alebo outdoorové kompostovanie. Možností je dnes už veľa. Malou výhodou kompostovania je, že vám biologický odpad nebude zapáchať z koša. A o veľkých výhodách nabudúce.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku