Takmer každá rodina má svoj recept na varenie vajec – natvrdo, namäkko, na hniličku. Nedarí sa vám vystihnúť ten správny moment pri varení? Je to vždy pokus–omyl? Poradíme vám, kde možno robíte chybu.
Ako uvariť dokonalé vajce?
1. Základom je variť ho vždy v rovnakom hrnci v rovnakom množstve vody. Uľahčíte si to aj vtedy, keď bude počiatočná teplota vody stále rovnaká. Dosiahnete to tak, že si necháte chvíľu odstáť vodu z vodovodu v hrnci a až následne do nej pomaly, lyžicou, vložíte vajcia. Voda by vždy mala siahať min. 1 cm nad vajíčka.
2. Takto pripravené vajíčka dajte variť neprikryté na stredný plameň. Máte chvíľku čas, kým začnú vrieť.
3. Od momentu, kedy začnú vrieť, stopujte!
Vajíčko namäkko: stačí mu približne 1 minúta až 90 sekúnd, uistite sa však, že máte naozaj čerstvé vajcia
Vajíčko na hniličku: stopnite si 3 minúty od začiatku dosiahnutia bodu varu
Šalátové vajíčko (ani mäkké, ani tvrdé, ideálne do šalátových pokrmov a pomazánok): varte 5 minút od začiatku bodu varu
Vajíčko natvrdo: varte 3 minúty, následne plameň stiahnite, sporák vypnite a nechajte vajíčka vo vode dôjsť približne 5 minút. Čas, ktorý strávia vajcia od momentu bodu varu po vybratie/schladenie, nesmie presiahnuť 10 minút. Inak by okraje žĺtka začali chytať zelenú farbu.
4. Po odstopovaní času vajíčka okamžite schlaďte prúdom vlažnej, neskôr až studenej vody a nechajte v hrnčeku mierne vychladnúť. Až následne podávajte. Vajíčka natvrdo by ste mali nechať vychladnúť úplne. Vtedy sa vám budú dať aj lepšie krájať a tiež nebudú predstavovať takú záťaž pre trávenie.
Čo so škrupinami? Vaječné škrupiny nevyhadzujte. Podrvte ich do krhličky alebo konvičky, ktorou zalievate izbové kvety. Máte tak k dispozícii skvelé ekologické hnojivo. Nepoužívajte ho však príliš často, lebo ho budete následne z črepníkov nepríjemne „cítiť“. Vajíčková voda totiž zapácha. Aj vodu z varenia vajíčok (ak do nej nepridávate ocot alebo soľ) môžete použiť po vychladnutí na zalievanie kvetov.
