Uspávate dieťa večer aj dlhšie ako hodinu? Nedarí sa vám ho uspať bez toho, aby vám skákal po hlave, robil saltá mortale do perín či neprosíkal v tom lepšom prípade o dvestú reprízu rozprávky o kozliatkach? Skúste urobiť zopár zmien, ktoré sú naozaj minimálne, no môžu sa odraziť v prekvapivo úspešnom výsledku.
1. Uspávajte po sprche
Neviete sa dočkať, kedy dieťa konečne uspíte, užijete si sprchu, večeru, pár minút pre seba, chvíľky s partnerom alebo totálne vypnutie pri telke? Dieťa to cíti. Cíti, že chcete zaspávanie urýchliť, že sa ponáhľate zo spálne, hoci sa to snažíte utajiť a, samozrejme, chvíľky s dieťaťom si užívate. Snažte sa využiť pár minút, počas ktorých si budú deti napríklad s tatinom čítať knižku, na krátku sprchu a drobný snack. Budete oddýchnutá, trpezlivejšia a zaspávanie bude práve vďaka tomu trvať kratšie. Dieťa si jednoducho vezme z vášho pokoja.
2. Uspávajte po povinnostiach
Premýšľate pri uspávaní, čo všetko ešte musíte stihnúť? Vybaviť maily, poplatiť účty, objednať vianočné darčeky… Nemyslite na to! Hoci sa to ľahšie povie ako dodržiava, buďte prítomný v prítomnom okamihu. Všetky povinnosti počkajú. Ešte lepšie však je stihnúť aspoň časť z nich vyriešiť pred uspávaním. Poproste manžela, aby ich postrážil, alebo využite chvíľu, kedy sa drobci hrajú osamote a venujte aspoň 10 minút neodkladnej práci. Budete mať lepší pocit a s čistejšou hlavou vkročíte do spálne.
3. Uspávajte v úplnej tme
Dieťa rozptyľujú hračky, tiene na stenách, pestré obliečky, svietiace dekorácie na oknách a vankúšiky, ktoré hrajú uspávanky. Snažte sa ich zbaviť týchto stimulov. Uspávajte v úplnej tme. V tichu. Šepkajte.
4. Uspávajte v posteli/postieľke
Tie najdramatickejšie minúty prichádzajú v momente, kedy dieťa konečne zaspalo a vy ho máte z náručia presunúť do postele či postieľky, prípadne ho vyklopiť zo šatky bez toho, aby sa zobudilo. Keď sa dieťa preberie v inom prostredí alebo sa zobudí priamo pri presune, často to sprevádza hysterický plač a môžete začať odznova. Snažte sa dieťa postupne privyknúť na zaspávanie v konečnom stanovisku – ak nechce zaspávať v postieľke, odstráňte bočnicu, postieľku prirazte k posteli a urobte si z manželskej postele letisko. Dieťa si vezmite na ruky, ľahnite si s ním do postele, pokojne ho hojdajte v náručí sediac a postupne – najskôr nôžky, potom zvyšok telíčka, ukladajte do postele pri stálom pohojdávaní sa. Postupne si zvykne, že sa budí tam, kde zaspáva a zlepší sa aj jeho spánkový režim.
5. Rituály
Žiadne naháňanie sa po kúpaní, žiadne sladkosti po večernom jedle, pozhasínané stropné osvetlenie a pustené uspávanky a arómolampa s levanduľovou silicou. Vymyslite si rituály, ktoré vám spríjemnia večer a plynule vyústia do pohodového uspávania.
TEMPOtip: Ak nič nezaberá, ste vyčerpaní, zúfalí, skúste sa jednoducho vzdať – skúste aspoň 2 večery do týždňa zaspať a spať spoločne s dieťaťom. Dajte sa všetci do pyžama, umyte si zuby a choďte do postele, pokojne aj o siedmej večer. Rozprávajte si príbehy, držte sa za ruky a nabažte sa svojej prítomnosti. Existujú prípady, a nie je ich málo, kedy takéto uspávanie výrazne zlepšilo celú situáciu – dieťa sa upokojilo, zistilo, že rodičia sú tam pre neho v takom objeme, v akom ich potrebuje a zvyšné dni v týždni zaspávalo bezproblémovo aj bez nich. A nebojte sa, že ich rozmaznáte! Láskou sa rozmaznať nedá.