Čo je hrubá motorika? Ide o všetky typy pohybu, pri ktorých dieťa zapája do akcie veľké svalové skupiny. Napríklad chodenie, tancovanie, šplhanie, behanie, skákanie, hádzanie. Pri týchto činnostiach je veľmi dôležité vzájomné dopĺňanie sa nôh a rúk. Rozvíjať hrubú motoriku u detí je nielen žiadané, ale i nutné. Prečo? Dokážeme im tak uľahčiť život: ratolesti sa vďaka správnemu rozvoju hrubej motoriky lepšie orientujú v priestore, správne držia telo, lepšie dokážu napodobniť pohyby, ktoré im niekto ukazuje. Ako však pomôcť dieťaťu v tejto oblasti? Vyskúšajte tieto tipy na rozvoj hrubej motoriky.
Trénujte slalom
Čo potrebujete na túto aktivitu? Bicykel, trojkolku alebo odrážadlo, kužele, postačia však aj väčšie kamene a kriedu. Na bezpečný chodník či cestu položte kužele asi v 1,5-metrových rozostupoch, pokojne na zem nakreslite kriedou čiaru, aby sa dieťa lepšie orientovalo, a vysvetlite mu, ako má pomedzi ne chodiť. V podstate ide jednoduchý slalom, ktorý výrazne napomáha koordinácii horných a dolných končatín.
Trénujte pri hudbe
Pozerali ste niekedy olympiádu či majstrovstvá sveta, kde gymnastka predvádzala neuveriteľné kúsky so stuhou? Niečo podobné si môžete vyskúšať aj doma: zapnite hudbu, nastrihajte dieťaťu asi 100 cm dlhé stuhy, prípadne pásiky papiera a motivujte ho k tomu, aby tieto pásy vo vzduchu čo najviac lietali a tancovali. Vaša ratolesť to bude mať ako skvelý tréning na koordináciu nôh a rúk.
Trénujte počas návratu z prechádzky
Prechádzky sú super, no návraty z nich už dieťa veľmi nebavia a najradšej by sa nechali odniesť na rukách. Môžete však spojiť príjemné s užitočným, keď sa už budete blížiť domov, navrhnite potomkovi, aby sa domov dostal inak ako bežnou chôdzou. Napríklad kačacím drepom, skákaním alebo hopkaním na jednej nohe. Keď sa k nemu pridáte, bude to zábava.
Trénujte rovnováhu
Dieťa nemusí hneď začať cvičiť na slack-line, stačí vám obyčajný obrubník, múrik fontány či drevená lata na tehličkách. Ratolesť by mala chodiť po tomto úzkom „chodníku“ vzpriamene, vyvažovať sa rukami a precvičovať si rovnováhu. Skúste svojmu potomkovi nepomáhať, no buďte na blízku, aby ste ho mohli v prípade pádu zachytiť. Ďalšou úrovňou môže byť udržiavanie rovnováhy na naklonenej ploche.
Trénuje hádzaním lopty
Na toto precvičenie hrubej motoriky skvelo poslúži ľahšia lopta alebo aj obyčajný nafukovací balón – prispôsobte sa veku i fyzickým preddispozíciám dieťaťa. Pohadzujte si loptu alebo balón spoločne, snažte sa o to, aby sa syn či dcéra pri tejto aktivite museli čo najviac hýbať: behať, naťahovať ruky, ísť do podrepu, skákať. Tak zapojí dieťa spodné i vrchné končatiny.
Hra na sochy
Poznáte repertoár obľúbených pesničiek vášho potomka? Potom ste pri tejto aktivite vyhrali. Pustite mu najobľúbenejšie skladby a dohodnite sa, že keď hudbu stopnete, resp. pauznete, ostane zamrznuté – stáť ako socha. Motivujte dieťa k čo najbláznivejším tancom, aby zapojilo čo najviac veľkých svalov. Keď hudbu znovu pustíte, tancuje sa ďalej.
Vyskúšajte trampolínu
Ak máte doma trampolínu, máte o starosť menej – nemusíte nič pripravovať. Len vyzvite dieťa, aby si išlo zaskákať a hrubú motoriku bude trénovať s nadšením a samo. V prípade, že trampolínu nemáte a viedli ste ho k tomu, že po posteli či gauči sa neskáče, musíte trochu improvizovať. Skúste však dať dole na zem matrac z postele, dbajte na to, aby v okolí neboli žiadne prekážky a ostré hrany a potešte dieťa touto skákacou plochou. Tréning hrubej motoriky je tak nie o tvrdom drile, ale najmä o zábave.