To, že je fajčenie nezdravý zlozvyk, ktorý lezie do peňazí, vieme všetci. Ešte k tomu aj nevonia, otravuje okolie a o fajčiarskych zuboch ani nehovoríme. Človek by pomaly začal rozmýšľať, že prečo vlastne fajčíme. Ak si odpoviete na túto otázku a ste rozhodnutí naozaj s fajčením prestať, môže vám to výrazne pomôcť.
Už ani neviete od kedy vlastne fajčíte a je to taký váš rituál a výplň voľného času? Siahate po cigaretách, keď sa dostanete do stresovej situácie, niekto vás napáli alebo si len potrebujete urobiť chvíľočku pre seba? Je to psychologická a fyzická závislosť zároveň. Ak fajčíte naozaj dlho, zdá sa vám, že prestať snáď ani nie je možné. Uisťujeme vás, že je to možné! Len treba naozaj chcieť, prekonať sa a nehľadať si sám pred sebou výhovorky.
1. Ak ste sa konečne na pevno rozhodli vylúčiť cigarety zo svojho života, hľadajte pozitíva a ďalšie motivácie vyplývajúce z tohto rozhodnutia:
– dopad na zdravie a kondíciu
– belšie a zdravšie zuby, krajšia pokožka
– viac času na všetko (budete prekvapení koľko času získate, keď prestanete fajčiť)
– finančná motivácia
– zlepšenie rozpoznávania chutí a vôní
– dobrý príklad pre deti a okolie
– potvrdenie svojej silnej vôle
2. Skúste sa vyhnúť situáciám, ktoré vás nabádajú k fajčeniu.
Fajčiarske prestávky s kolegami a podniky kde sa fajčí sú hlavne na začiatku odvykania zaťažkávacou skúškou. Sami uvidíte, že ak v nej obstojíte, časom vám už vôbec podobné situácie nebudú spôsobovať utrpenie. Dokonca mnohí odučení fajčiari neznášajú cigaretový dym.
3. Kávička a alkohol
Rituály a zvyky, pri ktorých máme pohodu a cigaretku si priam pýtajú, sú ťažkým orieškom. Skúste vydržať ak sa dá. Ak nevydržíte, nič sa nedeje. Len si rovno nekúpte krabičku a nezačnite sa sami pred sebou vyhovárať.
4. Sny
Mnohým prestávajúcim fajčiarom sa zle sníva a majú problémy so spánkom. Ak medzi nich patríte, nehanbite sa a skočte k psychológovi, určite vám dobre poradí. Fajčenie je reálne ťažká závislosť a pri odvykačke sa môžete stretnúť s rôznymi abstinenčnými príznakmi.
5. Nuda, nervozita a prejedanie sa
Keď prestávate fajčiť, zistíte, že na cigarety myslíte možno častejšie ako keby ste si zapálili a bol by pokoj. Nebojte sa, ono to prejde. Aby ste týmto situáciám predišli, je ideálne si vymyslieť nejaké nové malé aktivity. Zabrániť nude a tomu, že neviete čo s rukami. Aktivity vám pomôžu aj k tomu, aby ste počas voľného času nezačali napríklad jesť. Mohli by ste byť časom nepríjemne prekvapení z narastajúcej hmotnosti. Hovorí sa, že keď človek prestane fajčiť priberie. Priberie však preto, lebo väčšinou začne viac jesť. Preto odporúčame zaradiť si do harmonogramu aj nejakú športovú aktivitu, pomôže vám aj odbúrať zvýšený stres.
6. Podpora
Keď ste sa už rozhodli prestať, nezabudnite o tom rozprávať. Podpora okolia vás bude motivovať. Okrem podpory okolia môžete siahnuť aj po podporných prostriedkoch. Existujú žuvačky, náplaste, rôzne ezoterické metódy a aj reálne medicínske lieky. Je len na vás, ktorou cestou sa vyberiete, dôležité je, aby ste ju v zdraví došli do konca.
Budeme vám držať palce!