Reflexy pomáhajú bábätku

Sací, hľadací či úchopový

Reflexy pomáhajú bábätku prežiť. S akými sa narodí?

Pohyby novorodenca nie sú cielené, nedokáže si sám povedať, že teraz idem nájsť prso a najem sa. Ak ho hľadá, môže za to reflex. Bábätko sa narodí s množstvom reflexov, ktoré mu počas prvých troch mesiacov pomáhajú prežiť a reagovať na vonkajšie podnety. Sú to vopred naprogramované činnosti, ktoré v neskoršom veku nahradia uvedomelé aktivity. Hoci si teraz napíšeme o tých najzákladnejších, Eva Kiedroňová v knihe Rozvíjej se, deťátko neodporúča ich doma testovať, nechajte to radšej na odborníkov.

Hľadací reflex

Keď lekár skúma hľadací reflex, nežne pohladí tvár či kútik úst bábätka svojim zohnutým prstom. Tento pohyb u novorodenca spustí otáčanie sa smerom za prstom a hľadá, na čo by sa mohol prisať. Úroveň jeho reakcie ovplyvňuje to, ako veľmi je bábätko hladné. Hľadací reflex zmizne do tretieho mesiaca.

Sací reflex

Sací reflex je základom pre správne dojčenie. Ako sa testuje? Lekár strčí čistý prst, najčastejšie malíček, do úst bábätka, to okamžite pritlačí svoj jazyk k hornému podnebiu tak, aby vznikol podtlak, a začne sať. Ak je dieťa zdravé a donosené, malo byť prst vsať až 6 – 8-krát za sebou. Rovnako ako hľadací, aj sací reflex sa postupne vytratí do tretieho mesiaca.

Úchopový reflex

Ak lekár položí prst do dlane bábätka, to ho okamžite zovrie tak silno, že by ho bez problémov mohol zdvihnúť do vzduchu. Veľmi dôležité pre ďalší správny vývin bábätka je, aby sme tento reflex neprecvičovali – okolo tretieho mesiaca zmizne sám, okolo piateho mesiaca ho vystrieda vedomý úchop.

Babinského reflex

Keď sa lekár dotkne jemne prstom nožičky v oblasti päty, alebo nechtom prejde od päty k prstom, bábätko ich reflexívne roztvorí. Naopak, ak sa dotkne nohy tesne pod prstami, novorodenec ich ohne pohybom pripomínajúcim opičku, ktorá sa chce chytiť konára. Babinského reflex sa začne strácať až v čase, keď sa dieťa začne stavať na nohy.

Babinského reflex


Akustikofaciálny reflex

Tento reflex skúma lekár tak, že tleskne rukami na jednej, neskôr na druhej strane hlavy dieťatka a sleduje jeho reakciu. Bábätko by malo spozornieť, prestať sa hýbať a žmurknúť naraz obomi očami. Akustikofaciálny reflex by však mal byť pozorovateľný najskôr od 10. dňa života novorodenca.

Podporný reflex nôh

Ak lekár chytí bábätko širokým úchopom chrbtom k sebe a postaví ho na pevnú, studenú a hladkú podložku, najprv na päty a až potom na zvyšok chodidiel, bábätko vzoprie nohy s takou intenzitou, že na nich udrží celú svoju váhu. Telo novorodenca je počas tohto reflexu, ktorý vymizne medzi druhým a tretím mesiacom, v miernom predklone.

Chôdzový automatizmus

Ak dieťa lekár uchopí rovnako ako pri predchádzajúcom reflexe, no nakloní ho trochu na stranu, bábätko sa vzoprie iba jednou nohou, druhá, ktorá nenesie váhu tela, sa pokrčí vo všetkých troch kĺboch – v bedrovom, členku i kolene. V prípade, že lekár strieda strany nakláňania bábätka, robí veľké kroky smerom dopredu. Aj tento reflex sa vytratí v období tretieho mesiaca.

Chôdzový automatizmus

Morov reflex

Keď sa bábätko zľakne, pocit istoty a pohody sa vytráca – môže ísť o nečakaný zvuk či pohyb – a prichádza k slovu Morov reflex. Lekári ho testujú tak, že novorodencovi podtrhnú plienku, na ktorej leží. Ako bábätko reaguje? V dvoch fázach: prvou je rozpaženie nôh i rúk, roztiahnutie prstov, môžeme pozorovať aj jemnú prehnutie chrbtice a zarovnanie hlavy do jednej osy. V druhej fáze si dieťa pritiahne nohy k brušku, snaží sa ich objať a rozplače sa. Tento reflex môžeme pozorovať do šiesteho týždňa, úplne sa vytratí až v ukončenom treťom mesiaci.

Tieto reflexy by sa tiež nemali precvičovať, v opačnom prípade môže dôjsť k nesprávnemu vývoju dieťaťa.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku