Kým väčšiny závažných ochorení, ktoré postihovali najmä deti v kolektívoch, sa nám podarilo postupne zbaviť, stihli prísť aj nejaké nové. Vírus, ktorý spôsobuje v súčasnosti medzi deťmi „populárne“ ochorenie ruka-noha-ústa, k nám pravdepodobne prišiel z Ázie. Viete, ako ho spoznáte a ako sa lieči?
Ako rozoznať vírus ruka-noha-ústa?
Úvodné štádiá tejto choroby si môžete jednoducho zameniť s inými ochoreniami či nepohodou zo zúbkov – deti môžu odmietať jedlo a neskôr aj pitie, šúchajú si rukou ďasná, môže sa pridružiť zvýšená teplota, zvýšená tvorba slín a ťažkosti s prehĺtaním – v tom období sa už deťom pravdepodobne v ústach vyhodili afty, drobné vyrážky naliate tekutinou. Staršie deti sa môžu sťažovať na svalovú slabosť pripomínajúcu chrípku. Postupne sa však u väčšiny prípadov objavia červené vyrážky aj na dlaniach a chodidlách. V ťažších prípadoch môžu spôsobovať problémy pri chôdzi, dieťa celkovo „neobsedí“, je nervózne, nevydrží pri hre a častejšie sa budí zo spánku.
Ako sa lieči choroba ruka-noha-ústa?
Liečba sa zameriava na symptómy. Keďže ide o vírusové ochorenie, nezaberajú naň antibiotiká, stačí preto deťom doplniť vitamíny (skupiny B a C), dbať na dostatok tekutín, hoci ich môžu v prvé dni odmietať a zabezpečiť izolovanie od kolektívov, keďže je toto ochorenie vysoko infekčné a ľahko sa šíri.
Vysokú teplotu môžete tlmiť liekmi na zníženie teploty, snažte sa, aby dieťa trávilo deň pokojnými aktivitami, aby malo telo možnosť zabojovať s vírusom, nepríjemné svrbenie môžete utlmiť špeciálnymi krémami alebo liekmi, ktoré vám poradí pediater.
Aby sa choroba nešírila
Ak máte aj ďalšie deti, dbajte na to, aby si často umývali ruky, nedávali do úst predmety patriace chorému súrodencovi a vy si tiež dôkladne umyte ruky, najmä po prebaľovaní alebo toalete – práve v stolici sa nachádza väčšina vírusov. Chorobu môžu dostať aj dospelí a často majú ťažší priebeh, vyskytnú sa aj prípady, že po odznení vyrážok zlezú dochádza k bolestivému zliezaniu nechtov na rukách a nohách.