Predtým, ako sa pustíme do varenie, na úvod pár zaujímavostí. Samotný názov jedla nám navráva, že tento guláš má pôvod v maďarskom meste Segedín. Podľa historických prameňov to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je tak, pretože guláš zo Segedínu sa pripravuje so zeleninou a haluškami.
Historici tvrdia, že segedínsky guláš sa pravdepodobne zrodil vo Viedni a jeho pôvodný názov znie Székely-gulyás, to sa však časom, najmä ústnemu podaniu zmenilo na segedínsky guláš. Székely je meno úradníka, ktorému vraj po záverečnej v reštaurácii už bez kuchára pripravili guláš, ktorý zmiešali s kapustou a pridali mu doň smotanu. On si ho okamžite zamiloval, na druhý deň ho chceli ochutnať aj jeho známi, a tak sa postupne šíril ďalej. Ako si ho však pripraviť?
Čo potrebujeme na segedínsky guláš
- bravčové mäso, ideálne zadné stehno
- kyslú kapustu
- červenú mletú sladkú papriku
- cibuľu
- bravčovú masť
- šľahačkovú smotanu
- čierne celé korenie
- bobkový list
- celú rascu
- soľ
Ako pripraviť segedínsky guláš
1. Bravčové mäso si umyjeme, nakrájame na väčšie kocky, posypeme červenou paprikou a dôkladne premiešame tak, aby bol každá kocka červená.
2. Vo väčšom hrnci rozpálime bravčovú masť a orestujeme nakrájanú cibuľu.
3. Keď cibuľa začne sklovatieť, pridáme mäso a zo všetkých strán dôkladne orestujeme. V tejto fáze môžeme pridať aj soľ, rascu a celé čierne korenie.
4. Keď je mäso orestované, zalejeme ho vodou, pridáme bobkový list, hrniec prikryjeme a necháme dusiť približne 40 minút.
5. Následne pridáme kyslú kapustu, približne v pomere 1:1 s mäsom a dusíme ďalších 30 minút.
6. Pridáme šľahačkovú smotanu, premiešame a necháme dusiť dovtedy, kým mäso aj kapusta nie sú lahodne mäkké – najmä kapusta by sa mala až rozplývať.
7. Segedínsky guláš podávame s knedľou, na vrch môžeme pridať aj kyslú smotanu, ktorá príjemne zvláčni chuť kyslej kapusty.