Prišli ste domov z pôrodnice. A čo teraz? V hlave vám víria otázky a vy neviete, čo skôr. Tak sa upokojte, sadnite si, vezmite do ruky hrnček teplého čaju a čítajte. Kým spí.
1. Spite, keď dieťa spí
Môžete aj nemusíte, samozrejme. Pokojne robte to, na čo máte chuť. Čítajte si knižku, uvarte si čaj, choďte na krátku prechádzku okolo bloku alebo si skočte kúpiť kávu so sebou (kvalitné espresso vám neuškodí). Ak sa na to cítite a ste zdravotne v poriadku a na dieťatko má kto zatiaľ dozrieť. Prípadne zavolajte kamarátku na prechádzku, aby vám robila spoločnosť a vy ste sa cítili istejšie. Tieto chvíľky pre seba sú zásadné, aby ste si vy samy doplnili energiu, pohár trpezlivosti a tiež sa poďakovali vlastnému telu za výkon, ktorý za ostatných 9 mesiacov odviedlo.
2. Nezdvíhajte ťažké
Nezáleží na tom, či ste rodili sekciou alebo prirodzene, brušné svaly sú po tehotenstve a pôrode veľmi oslabené, rovnako je na tom aj chrbát. Nezdvíhajte preto nič ťažké (ťažšie ako dieťa), zbytočne sa hlboko nepredkláňajte a ani sa nenaťahujte do výšky. Všetko chce čas. Dajte si skontrolovať diastázu (rozostúpenie brušných svalov) po pôrode (zvyčajne u gynekológa po šestonedelí) a ak bude mať na ňu podozrenie, šup za fyzioterapeutom. Dá sa s ňou krásne zatočiť cvičením aj tejpovaním.
3. Veľa pite + jedzte vlákninu
Pravidelné vyprázdňovanie je dôležité nielen pre vašu fyzickú a psychickú pohodu, je tiež známkou toho, že sa po pôrode dobre zotavujete. Ak vám robili pred pôrodom klystír, pravdepodobne pôjdete prvýkrát na toaletu po 2 – 3 dňoch. Ak budete trpieť zápchou či obavami, aby ste si tlačením neublížili, požiadajte personál o glycerínový čípok. Bez obáv ho môžete ešte zopár ráz použiť aj doma. Aby sa vám ľahšie trávilo, veľa pite, najmä čistú vodu a bylinkové čaje určené pre dojčiace mamy a jedzte jedlá bohaté na vlákninu. Nepreháňajte to však s čerstvým ovocím, aby vás zbytočne nenafúklo.
4. Pozor na jedálniček
Ak dojčíte, dajte si pozor na jedálniček. Vyhnite sa hroznu, jablkám (neošúpaným), strukovinám a hlúbovinám, vyhnite sa surovému mäsu a nedorobeným vajíčkam, nepasterizovaným syrom a bryndzy, surovým rybám a tiež všetkým pikantným či exotickým jedlám. Aspoň prvé týždne. Následne môžete postupe zaradzovať alergény, ako sú napr. kakao, rajčiny či jahody do svojej stravy a sledovať, ako na ne dieťa reaguje. Ak nezapasujú, najčastejšie sa to prejavuje bolesťou bruška a kožnou vyrážkou.
5. Najskôr vy, potom dieťa
Ujasnite si priority a snažte sa dať svoje potreby na najvyššie miesto. To nevinné stvorenie vás, samozrejme, potrebuje, no vy musíte byť v poriadku. Preto sa nenáhlite z toalety z bolestivej veľkej potreby, jednoducho tých pár minút plaču navyše zvládne bez ujmy. Ak potrebujete pomoc, poproste aj spoľahlivú susedu, nech dieťatko vezme na pol hodinu von v kočíku a vy si jednoducho dajte sprchu alebo len tak ležte so zatvorenými očami. Myslite na to, že z prázdneho pohára sa nikto nenapije, tak ten svoj pravidelne dopĺňajte.