Silvester, príchod nového roku, rozlúčka s tým starým, stretnutie s tými, na ktorých nám záleží, veľké očakávania, veľká radosť. I to sú dôvody, prečo ráno v Novom roku býva poriadne ťažké a opica ešte väčšia. Čím viac Silvestrov máme za sebou, tým dlhšie a náročnejšie je spamätávanie sa z jeho oslavy. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako si poradiť s novoročnou opicou.
Aby opica bola čo najmenšia
Existuje niekoľko opatrení, aby bola opica čo najmenšia, tie však vôbec neovplyvnia kvalitu zábavy. Ktoré to sú? Prvou radou je piť kvalitný alkohol s nízkym obsahom cukru, skvelou voľbou je napríklad vodka, tequilla, whisky, biele víno či gin. Počas konzumácie alkoholu spotrebuje pečeň na jeho odbúravanie veľkú časť energie a zároveň dochádza k dehydratácii tela, skúste sa teda vyhnúť sladeným nápojom na „brzdenie“ a radšej si po každom panáku doprajte pohár vody či minerálky. Okrem toho nezanedbávajte ani jedálniček, doprajte si dostatok čerstvej zeleniny, ktorá sa výborne hodí k humusu, kvalitné syry či mäso. Rovnako neodporúčame ani miešať rôzne druhy alkoholu.
Kurací vývar
Alebo vo všeobecnosti akýkoľvek vývar. Telo zohreje zvnútra, rovnako pomôže odblokovať upchaté dýchacie cesty, ktoré sa po pozorovaní polnočného ohňostroja iba v svetri môžu veľmi ľahko objaviť. Tiež je skvelým zdrojom proteínov – vďaka kuraciemu mäsu –, ktoré po opici telo tak veľmi potrebuje. Chýbať by v ňom nemala zelenina, ktorá pôsobí antioxidačne a obsahuje dostatok vitamínov. A to najhlavnejšie – kurací vývar hydratuje.
Minerálna voda Fatra
Ľudské telo je po opici vyčerpané a dehydratované, okrem toho mu chýbajú aj dôležité minerály, na Nový rok by preto nemala chýbať v chladničke minerálna voda Fatra, alebo Vincentka, Mangnesia či Cigeľská. Všetky sa totiž vyznačujú vysokým obsahom minerálov, obzvlášť draslíka a sodíka, ktorý je deň po taký dôležitý. Odporúčame však tekutiny dopĺňať pozvoľna a postupne, vyhnite sa exovaniu pol litra minerálky hneď zrána.
Zakysanka
Počas novoročnej oslavy dostane poriadne zabrať aj mikroflóra v tráviacej sústave – obzvlášť tá na stenách čriev a žalúdka. V takomto prípade a rovnako pri pálení záhy pomôžu potraviny s probiotikami, napríklad zakysanka, acidofilné mlieko, žinčica či biele jogurty. Tie nám umožnia upokojiť podráždený žalúdok a zbavia nás pocitu „žalúdka na vode“.
Zelený čaj
Zelený čaj je skvelý zdroj antioxdiantov, zároveň obsahuje nezanedbateľné množstvo kofeínu, tiež hydratuje a zahreje. Existuje lepší nápoj po opici? Hľadali by sme ho iba ťažko. Začnite teda Nový rok horúcim zeleným čajom, dbajte na správnu dobu luhovania a verte, že vás postaví na nohy.
Tempo tip: Hladina cukru v krvi je po opici zvyčajne dosť nízka, napraviť vám ju pomôže aj sladený nápoj, ako Coca-Cola, prípadne Red Bull, ktorý vás postaví aj na nohy. Ak dávate prednosť klasike, doprajte si lyžicu medu – či už v čaji, alebo len tak.