S príchodom jari sa začína objavovať všade – na lúke, v parkoch, na trávniku, pri poliach, pri cestách, je neprehliadnuteľná. Aj to je zrejme jeden z dôvodov, prečo ju mnohí považujú skôr za burinu ako zdraviu prospešnú rastlinu. V tom lepšom prípade si z púpavy lekárskej aspoň uvijú veniec. Tento kvet má však blahodárne účinky pre ľudský organizmus, prívlastok „lekárska“ v jej názve sa neocitol náhodou. Kedy zbierať púpavu lekársku, aké pozitívne ovplyvňuje telo a čo z všetko z nej môžeme pripraviť?
Kedy zbierať a kde nezbierať
Púpava lekárska sa medzi zelenou trávou objavuje prakticky okamžite s prvým jarným oteplením. Doprajme jej teda čas, aby vyrástla – optimálne obdobie na zber je kedykoľvek počas jej vegetatívneho obdobia, najlepšie urobíte, keď sa vyberiete zberať púpavu od mája až do septembra. A čo zbierať? Všetko – od kvetu cez stonku a listy až po koreň. Každý kúsok púpavy lekárskej dokážete využiť: z kvetov sa varí sirup, z koreňa (ten však zbierame iba na jar a potom zase až v jeseni) zase čaj, listy môžete použiť do šalátu a stonky vďaka ich blahodárnemu zloženiu jesť len tak samotné.
Vyhnúť by ste sa však mali zberu púpavy lekárskej na miestach, ktoré môžu byť kontaminované: ako napríklad púpava, ktorá rastie pri ceste, na mieste, kde sa často chodia venčiť psy či na lúke alebo pri poli, ktoré sú často hnojené. Samozrejmosťou, ktorú sa oplatí pripomenúť, je, že zbierame iba žlté kvety púpavy.
Aké zdravotné účinky má púpava lekárska
Púpava lekárska je bohatá na vitamín C, nájdeme v nej však i nezanedbateľné množstvo vitamín B, D a A. Často sa zbiera aj vďaka vysokému obsahu draslíka, či o niečo nižšiemu obsahu železa alebo vápnika. To, že píšeme nižšiemu, neznamená, že toto množstvo nehrá žiadnu rolu – v púpave lekárskej totiž nájdeme viac železa ako v špenáte. V rastline nájdeme tiež taraxín, triesloviny a éterické oleje, ktoré sú veľmi prospešné pri problémoch s trávením – pomáhajú nielen črevám, žalúdku či žlčníku, ale aj pečeni.
Púpava lekárska obsahuje aj vysokú hladinu inulínu, teda vlákniny, ktorá dokáže telo pomerne dobre zasýtiť a má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. I to je dôvod, pre ktorý púpavový sirup môžu konzumovať aj ľudia s cukrovkou. I konzumáciou surovej stonky môžete získať antibiotické účinky, ktoré pomôžu napríklad v boji so zápalom pečene. Stonky však neodporúčame tepelne upravovať. Na začiatok vás môže prekvapiť ich horká chuť, ak ju však prekonáte, vaše telo vám za to bude vďačné.
Čo všetko môžete z púpavy pripraviť
Zo žltých kvetov púpavy dokážete ľahko pripraviť sirup – v litri vody povarte asi 4 hrste kvetov, nechajte ich deň macerovať, sceďte, pridajte cukor, citrón a varte, kým nezískate sirupovú zmes. Listy púpavy lekárskej zase môžete použiť do šalátov, namiesto rukoly či čakanky. Ak obľubujete radšej cestoviny, z tejto časti rastliny si dokážete pripraviť aj skvelé pesto: potrebujete olej, cesnak, nastrúhaný parmezán, oriešky a listy. Všetky ingrediencie vymiešate a podávate so svojou obľúbenou pastou.
A čo koreň? Ten je potrebné vykopať, očistiť, nakrájať na menšie kúsky a dôkladne vysušiť v dobre vetranej a najmä suchej miestnosti. Následne si z neho môžete pripraviť horký čaj, ktorý vám pomôže s trávením. Chybu však neurobíte ani vtedy, keď si čaj pripravíte i z čerstvo vykopaného koreňa. Ak máte radi zelené smoothie, neváhajte použiť listy do tohto nápoja. Aj keď púpava lekárska u nás rastie prakticky na každom kroku, nepovažujte túto rastlinu za burinu – vyskúšajte ju použiť aj v kuchyni a vaše telo sa vám odvďačí.