Rohovník (Ceratonia siliqua) je exotický strom, ktorého plody – teda struky, v ktorých sa ukrývajú, majú bohaté využitie. Vedeli ste, že sa dajú použiť aj ako náhrada kakaa, ideálna napríklad pre alergikov? Zoznámte sa s karobom.
Drevina pochádza z oblasti Stredomoria, kde dosahuje výšku aj 12 metrov. V jeseni na nej dorastajú dužinaté struky plné semien, z ktorých každé jedno má identickú hmotnosť. Práve preto sa kedysi používali ako pomôcky pri vážení. Rohovník má však širšie využitie. Zo sušených strukov sa praží a melie karobový prášok alebo sirup, ktorý sa využíva ako sladidlo. Karob je ideálny pre ľudí, ktorí trpia alergiou na kakao alebo čokoládu. Neobsahuje totiž alergizujúce látky. Je však bohatý na horčík, vápnik a vitamíny.
Ďalšou výhodou karobu je, že má prirodzene nasladlú chuť pripomínajúcu mandle alebo ďatle. Vďaka tomu môžete v recepte nahradiť aj časť cukru karobom a koláč tak získa navyše aj jemne kakaový odtieň. Karob sa tiež používa ako prirodzené zahusťovadlo. Nájdete ho tiež v kozmetike či liekoch.
Karob neobsahuje kofeín, narozdiel od kakaa je preto vhodný aj pre menšie deti. Dajte si však pozor na prípadnú alergickú reakciu, keďže ide o druh, ktorý sa v našom podnebnom pásme prirodzene nevyskytuje. Karob je bohatý na sacharidy, preto jeho konzumáciu odporúčame iba výnimočne pri vyváženom jedálničku.
Nie je kakao ako kakao
Ak by ste si z karobu chceli pripraviť kakao vo forme nápoja, boli by ste sklamaní. Karob kakao pripomína najmä farbou, jeho chuť je skôr oriešková či sladká ďatlová, po čokoláde nechutí prakticky vôbec. Má však pozitívny vplyv na trávenie a môže zastaviť hnačku. Skladujte ho v zatvárateľnej nádobe alebo v sáčku a chráňte pred vzdušnou vlhkosťou, ktorá ho môže znehodnotiť.
TEMPOtip: Ak trpíte reumatickým ochorením, spomenieme napríklad dnu, skúste zaradiť karob do svojho jedálnička. Obsahuje antioxidanty, ktoré pôsobia protizápalovo a narozdiel od kakaa neobsahuje puríny, látky, s ktorými majú reumatici problémy.