Nie je to prejav snobského správania, malo by to byť štandardom v spoločnosti – správne stolovacie návyky sú totiž znakom všeobecného prehľadu a tiež forma prejavu rešpektu k hostiteľom a spolustolujúcim. Poďte si s nami osviežiť malé základy etikety stolovania.
1. Žena si sadá ako prvá, následne si sadne muž. Keď od stola musí vstať, napríklad odchádza na toaletu, muži už v dnešnej dobe stávať nemusia. Hoci v minulosti to bolo samozrejmé.
2. Ak vám niečo spadlo na zem, prestalo to existovať. Hoci chcete hostiteľovi pomôcť, podľa etikety by ste nemali zo zeme nič zdvíhať. Upratať je úlohou čašníka alebo hostiteľa – je neslušné vliezť pod stôl a zbierať spadnuté zvyšky jedla či príbor počas obeda či večere. Hostiteľ by vám mal donieť nový príbor a následne upratať po odchode stolujúcich.
3. Čo jesť rukami? Niektoré druhy mušlí, ale aj kuracie mäso s kosťou – napríklad krídelká, môžete jesť rukami. Samozrejme, odlamujete si aj chlieb a vkladáte si ho po kúskoch do úsť. Podobne sa je rukami aj pizza alebo hamburger.
4. Káva sa nesŕka, ale pije po dúškoch. Hrnček sa drží za uško. Lyžičku nikdy nenechávajte v hnrčeku – dvomi, tromi zakrúženiami premiešajte obsah šálky a bez obliznutia lyžičku položte na podtanierik.
5. Špárať sa medzi zubami pri stole je absolútne tabu. Ak vám uviazol kúsok jedla medzi zubami, vezmite si špáradlo a choďte si to vybrať na toaletu. Ale až potom, ako všetci dojedia.
6. Toto mnohí netušia, no je neslušné ukladať taniere na seba po dojedení – toto platí najmä v reštaurácii. Ak ste hosťom na obede u rodičov či kamarátov, ponúknite hostiteľom pomoc s odnesením použitého riadu a pokojne taniere ukladajte na seba, ak vám to má uľahčiť prácu.
7. Pohár sa drží vždy za stopku, nikdy nie za sklo – či už pijete sekt alebo víno. Hrnčeky sa držia za ušká. Okrem toho, že je to neslušné, neestetické, (odtlačky prstov) je to aj praktické – víno sa vám nezohreje od teplých rúk.