Poznáte to, objednáte si dve šálky, nový televízor či krásnu sošku zo starožitníctva, a keď vám príde, je zabalená v kope bublinkovej fólie. Bezpečnosť na prvom mieste. Iste, bublinkovú fóliu by ste mohli vyhodiť, ale prečo to robiť? Čo keby ste jej najprv predtým, ako ju vyseparujete, dali ešte ďalší život. Že aký? Prinášame vám 6 užitočných spôsobov, ako dokážete bublinkovú fóliu využiť v domácnosti.
Zbavte sa stresu
Puk-puk-puk. Tento zvuk je nesmierne upokojujúci, istotne ešte viac, keď pochádza z horiaceho kozubu. Ak však doma nemáte krb, bublinková fólia je skvelým antistresovým pomocníkom. Jej využitie na tento účel je také všeobecne známe, že sa stalo objektom bádania istej vedeckej skupiny. Tá neprišla na nič prekvapivé: pukanie bublinkovej fólie skutočne pomáha odbúravať únavu a redukovať stres. Ak vás práve nahneval kolega v práci alebo ste nemali najlepší deň, skúste siahnuť po bublinkovej fólii, v ktorej vám prišiel nový čajník.
Chránič čelného skla v zime
Patríte medzi ľudí, ktorí by počas ľadovej zimy radšej strávili 5 minút doma v teple s rodinou, ako oškrabávaním námrazy? Existuje na to jednoduchá pomoc – dostatočne široký pás bublinkovej fólie položte na čelné sklo vášho auta. Aby ho v noci neodfúklo, môžete jeho koniec a začiatok privrieť do predných dverí. Keď ráno prídete a snímete bublinkovú fóliu, po námraze nebude ani stopy. A keby celú noc snežilo, sneh z bublinkovej fólie strasiete a nemusíte svoje auto ani odhrabávať. Tento recept však nemusíte použiť iba na čelné sklo. Vďaka tomu, že bublinkovú fólia izoluje a zároveň prepúšťa svetlo, môžete ju použiť napríklad na okno na toalete, v pivnici či do špajze.
Stop pľuzgierom
Jarné práce v záhrade si vyžadujú veľa úsilia a ešte viac práce s rýľom, motykou či hrabľami. Nepríjemné pľuzgiere sú tak takmer istou súčasťou údržby vašich hriadok s príchodom teplejšieho obdobia. Chrániť sa môžete záhradkárskymi rukavicami, no aby ste mali istotu, že pľuzgiere vás tento nebudú obťažovať, môžete si bublinkovou fóliou oblepiť rukoväť svojich nástrojov – od motyky cez vidly až po záhradné nožnice.
Vysteľte ňou debničku s ovocím
Aby ste predĺžili životnosť plodom z vašej záhradky, vysteľte bublinkovou fóliou dno debničky. Tá ochráni ovocie pred obitím a menším plodom tiež umožní lepšie „dýchať“. Pri ukladaní ovocia do debničky sa odporúča uložiť plody iba do jednej vrstvy, ak však jednotlivé vrstvy oddelíte práve bublinkovou fóliou, môžete debničku naplniť až po vrch.
Ochráni rastliny pred mrazom
Ak sa chystáte zazimovať rastliny v črepníkoch, ktoré budú zimovať vonku, je dôležité chrániť ich koreňovú sústavu pred mrazmi. Odborníci odporúčajú použiť na tento účel netkanú textíliu, nahradiť ju však môžete aj bublinkovou fóliou. Vďaka tomuto opatreniu prečkajú rastliny až do jari bez väčších ťažkostí.
Tempo tip: Majte bublinkovú fóliu pripravenú na rovnaký účel, na aký slúži. Keď budete posielať svojim blízkym krehkú vec, prípadne budete predávať cez internet už nepoužívaný porcelán alebo mobilný telefón bez krabice, bublinková fólia sa vám zíde.