Zdravie sa v ostatných mesiacoch stalo témou číslo jeden prakticky v celej spoločnosti. Ako sa chrániť pred vírusom COVID-19, na čo si dávať pozor, ako často si umývať ruky, ako zlepšiť svoju imunitu. Práve na poslednú otázku máme pre vás odpoveď: zdravá strava, kvalitný spánok, obmedzenie stresu a pravidelné športovanie. To je cesta, ktorou sa dopracujete k lepšej imunite. Ako na to?
Imunita je taká, ako náš jedálniček. Čo jesť?
Kľúčovými zložkami jedálnička, ktorý pomôže posilniť našu imunitu, sú tri zložky: ovocie, zelenina, vláknina. Vďaka zelenine a ovociu získame pre telo potrebné minerály, vitamíny a tiež antioxidanty. Práve antioxidanty sú nesmierne cennou látkou v boji proti zápalom. Vláknina zase pomáha udržať rovnováhu v črevách. To sa prejaví na lepšej imunite voči patogénom, ktoré sa do tela môžu dostať cez našu tráviacu sústavu.
Do jedálnička by sme mali zahrnúť tiež kyslomliečne výrobky, ako bryndza, tvaroh a jogurty, ktoré sú skvelým zdrojov probiotík. Rovnako ako kyslá kapusta. Skúste obmedziť mäso a namiesto neho zvýšte konzumáciu rýb, ktoré obsahujú dôležité zdravé tuky. Tiež odporúčame zaradiť do jedálnička orechy, semienka (ľanové, chia, konopné) či strukoviny.
Kvalitný spánok pozitívne vplýva na imunitu
Kvalita spánku priamo ovplyvňuje imunitný systém. Ak ho máme menej, ako si telo vyžaduje, prejaví sa to v zvýšenej chorľavosti. Často sa môže objaviť prechladnutie, ak však kvalitný spánok budete zanedbávať dlhodobo, nezriedka sa objavia i chronické problémy. Čo je dôležité pre kvalitu spánku? Napríklad úplná tma, preto si na noc zatiahnite žalúzie, v ideálnom prípade použite zatemňovacie závesy.
Okrem toho si oddýchnite aspoň niekoľko hodín pred spaním od jedla a telefónu, či akéhokoľvek iného zdroja modrého svetla. Pri pozeraní na elektronický displej telo vylučuje melatonín, ktorý bráni človeku zaspať. Tiež sa skúste vyhnúť káve či silnému zelenému čaju po 17:00. Nepodceňujte ani dĺžku spánku. Hoci má každý individuálne potreby, denne by sme mali spať aspoň 6 hodín. Ideálne, ak si nastavíme pravidelný režim: zaspávame v rovnakom čase. Nezabúdajte však ani na to, že ani pridlhý spánok nie je zdravý.
Obmedzenie stresových situácií = zlepšenie imunity
Čím viac stresových situácií zažívame, tým viac trpí náš imunitný systém. Telo ako obranu proti stresu začne vytvárať hormón kortizol. Práve vďaka nemu dokážeme tieto vypäté situácie zvládať. Keď však máme stresové situácie na dennom poriadku, ide o chronický stres, ktorý sa prejaví na našom zdraví. Práve oslabená imunita je jedným z následkov.
Ako sa však zbaviť stresu? Je to najmä o nastavení mysle a tiež o tom, ako dokážeme zvládať tieto nepríjemné situácie. Napríklad dôverné rozhovory – či už s psychológom, alebo priateľkou – pomáhajú uvoľniť stres a lepšie podobné situácie zvládať. Medzi ďalšie aktivity, ktoré pomáhajú zoceliť psychiku a upokojiť myseľ patrí napríklad joga, meditácia, písanie denníka alebo aj otužovanie.
Športom k lepšej imunite
Lepší tlak, nižšia hladina cholesterolu, prevencia pred kardio-vaskulárnymi chorobami, diabetom, ale tiež stresom. Takýto účinok majú akékoľvek športové aktivity. Ak sa hýbeme pravidelne, odrazí sa to na našom zdraví: kosti máme pevnejšie, myslenie pružnejšie, v mozgu nám prúdi viac krvi, takže sa dokážeme lepšie sústrediť. To všetko pozitívne vplýva tiež na našu imunitu. Ako veľa by sme však mali športovať? A vôbec, aký šport je najlepší pre posilnenie imunitného systému?
Akýkoľvek. Či už si pôjdete zabehať, zaveslovať, zacvičiť jogu, zaplávať, bicyklovať sa, ale pokojne si môžete zatancovať, užiť rýchlu chôdzu alebo zaskákať na trampolíne. Všetko sa ráta. Dôležitejšie, ako samotný pohyb, je jeho čas a pravidelnosť. Dopriať si fyzickú aktivitu by sme si mali každý týždeň, na tento účel by sme si mali v ideálnom prípade nájsť aspoň dve a pol hodiny času. To nie je až tak veľa, čo poviete? Za lepšiu imunitu to rozhodne stojí!