Ak sa ráno budíte dolámaná a so stuhnutým telom, mali by ste zbystriť. Je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku: nemáte správnu polohu tela, spíte na nevyhovujúcom matraci alebo túto bolesť môže spôsobovať aj nevyhovujúci vankúš. Je lepšie spať bez vankúša, alebo s ním? A čo jeho veľkosť? A tvar? Existuje niečo, ako najlepší vankúš pre spánok?
Aký vankúš je na spanie najlepší?
Univerzálne vyhovujúci vankúš neexistuje. Každý človek má iné zakrivenie chrbtice a krku a tiež mu vyhovuje iná poloha počas spánku. Tomu by sme mali prispôsobiť i naše požiadavky na vankúš, preto mnoho fyzioterapeutov neodporúča kupovať anatomické vankúše. Tie sú už vopred tvarované a často sa stáva, že kupujúci si vyberie nevhodný tvar. Kúpa nesprávneho anatomicky tvarovaného vankúša môže len podporiť nesprávne držanie tela, a tak umocniť stuhnutosť (najmä krčných) svalov po prebudení.
V zásade platí, že najlepší je rovný vankúš, ktorý sa dokáže ľubovoľne prispôsobiť zakriveniu krčnej chrbtice. Pocit, ktorý by sme mali cítiť po uložení hlavy na vhodný vankúš je asi takýto: krčné svalstvo sa príjemne uvoľní a hlava bude prirodzene predlžovať telo v prirodzenej a najmä pohodlnej polohe. Každý z nás má však krčnú chrbticu inak uspôsobenú, tomu by sme mali individuálne prispôsobiť aj výšku vankúša. Štandardné rozmery sú 70 x 90 cm, na tie sa však vôbec nemusíte pozerať – veľkosť si vyberte podľa toho, čo vám vyhovuje. Preto nie je na škodu vankúš prúd kúpou tiež vyskúšať.
Ktorá poloha je vhodná pre vás?
Výber vankúša závisí i od toho, v akej polohe najčastejšie spávame. Odborníci sa zhodujú, že pre väčšinu ľudí je najlepšou polohou pri spánku tá na chrbte – práve vtedy je telo v prirodzenej polohe a je usporiadané symetricky. Aký vankúš je však vhodný pre takéto spanie? Malý mäkký vankúš, ktorý sa dokáže prispôsobiť držaniu tela.
Naopak, ak spávate na boku, ideálne je mať vankúšov viac. Jeden si dáte klasicky pod hlavu, vtedy sú vhodnejšie väčšie rozmery a trošku vyšší typ. Druhý vankúš plní podpornú funkciu pre telo, ktoré pomáha udržať v správnej polohe. Môžeme si napríklad zaobstarať dlhší valcovitý vankúš, ktorý si dáme pozdĺž tela a vyložíme si naň ruku a nohu. Prípadne štandardný vankúš, ktorý si dáme medzi nohy a počas spánku tak uľavíme bedrovému kĺbu. Ak obľubujete spánok na bruchu, vyskúšajte používať čo najtenší vankúš.
Samostatnou kapitolou je spánok tehotných žien. Zobudiť sa nedolámaná a oddýchnutá je s príchodom termínu čoraz náročnejšie. Pomôcť môže napríklad vankúš medzi kolenami či špeciálny vankúš na podporu bruška. V očakávaní neodporúčame spávať na chrbte, táto poloha predstavuje isté riziko pre matku a najmä pre bábätko.
Je spánok bez vankúša zdravý?
A čo spánok bez vankúša? Je zdravý, alebo predstavuje zdravotné riziko? To záleží od viacerých faktorov, jedným z nich je aj tvrdosť matracu. Ak máte tvrdý matrac, túto polohu odborníci veľmi neodporúčajú. Dôležité je totiž, aby správne držanie krčnej chrbtice podporil i matrac, a to v tomto prípade dokážu len mäkšie typy. Ak takýto matrac máte, potom spanie bez vankúša môže byť pre vás dobré. Fyzioterapeuti však aj v tomto prípade odporúčajú aspoň malý, tenký vankúš, prípadne zrolovaný uteráčik či deku.
Správne držanie ovplyvňuje kvalitu spánku
Správne držanie tela ovplyvňuje kvalitu spánku, ako však zistiť, či za vaše stuhnuté svaly môže nesprávna poloha, matrac, vankúš, alebo práve poloha tela? Stačí sa postaviť k stene, pritlačiť k nej päty, zadok a časť medzi ramenami, ak sa hlava nedotýka steny, držanie tela nie je optimálne. Skúste začať viac športovať, medzi skvelé aktivity na správne držanie tela patrí napríklad pilates či joga. Ak je predsun hlavy príliš veľký, je čas navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám naordinuje vhodné cviky na odstránenie tohto nedostatku.