Ďalším zo série športov – prakticky pre všetkých – je práve korčuľovanie. Je to fantastické kardio cvičenie, ktoré vás dostane do formy. Posilní kondíciu, zoštíhli, uvoľní napätie a navyše vás nabije pozitívnou energiou. Pri správnej technike šetrí kĺby, zlepšuje kapacitu pľúc a krvný obeh. Za niekoľko minút dokážete na korčuliach nabehať kilometre a zdravým kĺzavým pohybom si poriadne pretiahnete kosti. Ešte nemáte korčule? Možno vás k ich kúpe motivujeme.
Výhody korčuľovania
Jednou z hlavných výhod korčuľovania je plynulý kĺzavý pohyb, ktorý nenamáha kĺby otrasmi a dopadmi. Kolieska korčúľ (kvalitných) tlmia tieto nárazy, a tak si môžete vychutnať aj niekoľko hodinovú kĺzavú super jazdu bez toho, aby vám to vaše kolená či chrbtica dali pocítiť. Tým, že sa odrážate a striedavo veziete raz na jednej a raz na druhej nohe, systematicky zaťažujete organizmus. Posilňujete hlavne zadok, stehná, ale udržiavaním stability neostávate nič dlžný ani chrbtu a rukám.
Tým, že sa časť výkonu veziete, navyše šetríte sily a tým pádom viete v komfortnej pocitovej kondícii korčuľovať naozaj dlho. Opakovaný systematický pohyb spojený s pravidelným dýchaním mimoriadne dobre pôsobí aj na celý kardiovaskulárny systém. Preto sú kolieskové korčule naozaj super kardio cvičenie vhodné pre všetky vekové kategórie! Takže si smelo môžu zakorčuľovať aj rodičia s deťmi! Navyše nezaberajú veľa miesta a sú pomerne cenovo dostupné.
Kde korčuľovať?
Na korčuľovanie je potrebné mať vhodné podmienky. Samozrejme dá sa korčuľovať pred panelákom, či po ceste na sídlisku. To je však vhodné pre deti alebo na vyskúšanie si stability na korčuliach. Ak si chcete zašportovať, budete potrebovať dlhú rovnú plochu s hladkým povrchom. Ideálne bez dier, kaluží a kamienkov. Dĺžka trate závisí od vašich preferencií a kondície. Na začiatok vám postačia aj jeden až dva kilometre. Nemajte strach, na korčuliach ich prejdete naozaj rýchlo a po osvojení techniky si budete kilometre rýchlo sami pridávať. (Pri „normálnom“ korčuľovaní na dobrom povrchu dokážete za hodinu prejsť 8 – 15 km).
Odporúčania pre začiatočníkov
Ak ešte korčule nemáte, máme pre vás pár rád:
1. Vyberte si určite korčule so silikónovými kolieskami priemer okolo 8 cm.
2. Vždy si korčule správne obujte tak, aby vám príliš nesťahovali nohu a nenarobili otlaky. Zároveň však musia byť komfortne pevne upnuté na nohe tak, aby ste „nečaptali“ – netlačili vnútornou stranou chodidla dovnútra.
3. Kolieska pri státí musia byť vo zvislej polohe o podklad. Nesprávnou technikou si totiž viete poškodiť kolená aj členky, a ani jazda pre vás nebude veľmi príjemná.
4. Nezabudnite na chrániče a prilbu. Najčastejšie prvé pády sú na kolená a dlane.
5. Medzi ľudí a do mesta na korčuliach sa vyberte až vtedy, keď máte osvojenú techniku manipulácie na korčuliach, brzdenia a vyhýbania sa. Pri spúšťaní z kopca si pomáhajte brzdou, prípadne ak sa už rozhodnete pustiť si to „šúsom“ určite majte pod kontrolou miesto dojazdu, aby ste predišli nehodám.