Premýšľate nad stavbou terasy? Takúto externú obývačku môžete využívať od jari do jesene, pri vhodnej orientácii podľa svetových strán, prípadne s čiastočným alebo úplným zastrešením. Okrem betónovej terasy či terasy s keramickou dlažbou patria k obľúbeným najmä drevené a drevoplastové terasy. Podľa čoho si vyberať? Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov? Poradíme vám.
Drevená terasa: Áno či nie?
Drevená terasa je prírodný prvok, prirodzený pre človeka, vyžaruje pokoj a harmóniu, je príjemne pochôdzna v každom počasí a pri správnej starostlivosti, ktorá je kľúčová, vám vydrží celé roky. Tu však prichádza kameň úrazu – správna starostlivosť. Drevená terasa si vyžaduje aspoň raz za 2 roky obnoviť náter (pigmentovým alebo bezfarebným olejom s fungicídmi a ochranou pred UV žiarením, vyblednutím) a dôkladné vyspádovanie, teda správne skonštruovanie. Ak ste si nedali záležať pri výstavbe a nezaizolovali ste dôkladne nosné trámy, môže vám vlhnúť alebo plesnieť a tým pádom strácať na pevnosti. Tiež nie je vhodné na takejto terase používať krb či veľký vstavaný gril – v prípade, že nie sú podložené a v dostatočnej vzdialenosti obložené podlahové plochy nehorľavým, ohňovzdorným materiálom.
Vyberať si môžete z exotických drevín, ktoré sú vďaka prirodzene vyšším obsahom olejov odolnejšie v exteriéri, alebo z lokálnych drevín s rôznym povrchom a farebnosťou. Obľúbená je napríklad douglaska, sibírsky smrekovec a z exotiky napríklad veľmi odolný bukit.
Drevoplastová terasa: Áno či nie?
Drevoplast (woodplastic, WPC) je zmes drevnej štiepky alebo dreveného prachu z plastovými časticami. Lacnejšie verzie drevoplastových dosiek sú zvnútra duté, takže sa môžu časom ohýbať, dokonca lámať či praskať – plný profil WPC dosiek je efektívnejší, prakticky bezúdržbový. Aj tu si však dajte pozor na zloženie – vhodnejšie je, ak je v kompozite väčší obsah dreva než plastu.
WPC terasa si nevyžaduje žiadne nátery, ochranu pred UV, dokonca v pohode stoleruje aj sneh, ak sa vám nebude chcieť každé ráno v zime odpratávať. Ak máte nezastrešenú terasu, je to výborné riešenie. Keďže nie je náročná na skonštruovanie, dokáže si ju postaviť aj menej skúsený domáci majster. Vyžaduje však vhodné a poriadne spevnené podložie a dobré vyspádovanie, aby sa na nej zbytočne nezdržiavala voda, prípadne sa nehromadila pri dome.