Vybrať, nakrájať, umyť, usušiť, schovať. A tak dokola. Mnohí z nás považujú tento životný kolobeh dosky na krájanie za samozrejmý. Možno budete prekvapení, no aj jej používanie, starostlivosť o ňu či farebnosť má svoje pravidlá. Prinášame vám užitočné tipy i rady, ako využiť potenciál dosky na krájanie na plno, predĺžiť jej životnosť a klásť dôraz na hygienu.
Vyberte si správnu veľkosť dosky
Je na mieste mať doma viacero dosiek na krájanie, z ktorých má každá inú veľkosť. Je zbytočné vyťahovať na krájanie cibule dosku, na ktorú sa vám zmestia nakrájané všetky ingrediencie na lečo pre ôsmich. Má to aj praktický význam, najmä pri príliš malých doskách – zbytočne si okrem dosky na krájanie znečistíte i kuchynskú linku. To môže byť pri krájaní surového mäsa dokonca až zdravotný problém, keďže táto surovina je nositeľom patogénov a baktérií, ktoré predstavujú pre človeka riziko. Vždy teda vyberte dosku správnej veľkosti, veď viete čo a koľko toho idete krájať.
Jedna doska na mäso, druhá na zeleninu, tretia na ostatné
Dodržiavanie hygieny pri práci s potravinami by pre nás v kuchyni malo byť prvoradé. Aj preto je na mieste mať vyčlenenú špeciálnu dosku na mäso, druhú na surovú zeleninu a ovocie a tretiu na ostatné potraviny. Mäso je totiž nositeľom patogénov a baktérií, ako E.Coli či Listeria, ktoré môžu ohroziť naše zdravie. Preto ak na jednej doske krájate surové mäso a potom tiež surovú zeleninu, ktorú tepelne neupravujete, zbytočne ohrozujete všetkých členov domácnosti.
Využite výhody plastovej dosky naplno
Plastové či drevené dosky na krájanie? Dilema, ktorá sa približuje tej Hamletovskej. Každý materiál má svoje výhody. Jedným z benefitov, ktoré prinášajú plastové dosky na krájanie, je výrazná farebnosť. Tá má svoje pravidlá, červená doska sa zväčša používa na krájanie mäsa, zelená či žltá na zeleninu a ovocie a biela na ostatné potraviny. Ďalšou výhodou je jedna protišmyková strana dosky, dajte si teda záležať, aby ste ju mali vždy správne otočenú.
Ako správne umývať dosku na krájanie
Záleží od toho či plastovú, alebo drevenú. Pri drevenej by sme sa mali vyhnúť umývačke riadu, tá nielen, že dosku nedokáže dôkladne umyť, ale tiež ju vďaka intenzívnemu vystaveniu vode môže poškodiť – doska sa pokrúti alebo popraská. Preto drevené dosky na krájanie umývame vždy ručne a dáme si záležať, aby sme vyčistili všetky špáry. Na tento účel môžeme použiť ihlicu či kefu s tvrdými a dlhšími štetinami. Tiež je dôležité, aby doska čo najskôr vyschla, ak je to čo i len trochu možné, necháme ju sušiť na slnku. Vďaka tomu sa nemusíme obávať plesní, lebo slnečné lúče drevo dôkladne vysušia a tiež pôsobia antibakteriálne. Plastové dosky na krájanie sú naopak určené na umývanie v umývačke riadu. Ako dezinfekcia na dosky nám poslúži obyčajná voda s octom.
Doska na krájanie si vyžaduje starostlivosť
Aby sme sa pri drevenej doske vyhli pokrúteniu, popraskaniu, prílišnému vyschnutiu či navlhnutému jadru, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Nejde o nič zložité, aspoň raz mesačne jej doprajte hydratačnú kúru. Najvhodnejšími prípravkami, ktorými drevenú dosku na krájanie olejujeme, sú tekutý parafín a včelí vosk. Teda látky, ktoré sú bezpečné a nemusíme sa obávať toho, čo sa stane s naším organizmom, ak sa do neho dostanú. V prípade, že tieto prípravky doma nemáte, môžete skúsiť tiež bežný olivový či slnečnicový olej, ich efekt však bude výrazne krátkodobejší. Základom tejto starostlivosti je udržať svieži vzhľad, no najmä obmedziť absorpciu vody.
Kedy je čas dosku na krájanie vymeniť?
Ani tá najkvalitnejšia doska na krájanie nemá obmedzenú životnosť. Kedy je čas na výmenu? Keď je doska popraskaná, ohnutá, výrazne zahnednutá, uprostred má z častého krájania vyformovanú priehlbinu, vtedy si zaobstarajte novú. A čo plastová? Ak sú na nej viditeľné ryhy, ktoré začínajú naberať hnedastý odtieň, je čas kúpiť novú. Hygiena by mala byť v kuchyni vždy na prvom mieste.