Kladivo, pílka, hoblík, lepiaca pištoľ, brúska, klince, vrtáky, vôňa dreva a dokonalý reset hlavy. Aj to so sebou prináša kutilstvo, alebo aj domáce majstrovanie. Donedávna však táto činnosť bola takmer výlučne výsadou mužov, čoraz väčšmi sa osmeľujú a dôverujú si i ženy. Aj vy sa pohrávate s myšlienkou, že by ste si doma niečo zmajstrovali? Smelo do toho.
Prečo sa oddať domácemu majstrovaniu
V súčasnosti sa vo veľkom skloňuje pocit vyhorenia – najmä v súvislosti s prácou. Môže za to množstvo faktorov: od požiadaviek, že všetko musí byť hneď cez nevyhovujúce pracovné prostredie až po absenciu hmatateľných výsledkov. Keď ste účtovníčka, manažérka, učiteľka či programátorka, nemôžete si výsledok svojej práce chytiť, vystaviť na poličku a mať z neho radosť.
Práve domáce majstrovanie, teda najmä jeho výsledok, tento problém rieši – keď sa pustíte do prípravy vtáčej búdky, zavesíte si ju na balkón a celú zimu a pokojne i rok sa na ňu môžete pozerať a tešiť sa z toho, čo ste vytvorili a ako vtáčikom pomáha.
Kutilstvo, najmä v prípade, že pracujete takmer výlučne hlavou, je skvelým relaxom: manuálna práca pomôže mysli oddýchnuť si, na chvíľu vypnúť a riešiť problémy, ktoré ste doteraz neriešili: aké drevo použiť, ako vytvoriť spoj debničky, ako prilepiť kvetiny na veniec. Jednoducho, domáce majstrovanie vám pomôže získať iný pohľad na svet a možno aj na vaše hodnoty.
Šikovné ruky sú v hlave
Mnoho ľudí je zmierených s tým, že nedokážu vytvoriť nič rukami, pretože ich o tom presvedčili iní. Otec, ktorý svoju dcéru vždy karhal, že je nešikovná, učiteľka, ktorá o svojom žiakovi tvrdila, že je nemehlo, lebo vyliala čaj či večne mrzutá teta, ktorá vám to vždy spočítala, keď sa vám niečo na prvý pokus nepodarilo.
Ľudské možnosti a hranice sú prakticky neobmedzené – i tie vaše. Preto ak máte v sebe obavy, že by ste nedokázali vyrobiť krásny kvetinový veniec, vtáčiu búdku, paletové sedenie do záhrady či jednoduchú poličku, skúste sa prestaviť na to, že to dokážete. Za chrbtom vám nebude stáť otec, učiteľka ani teta, ktorí o vás tvrdia, že ste nešikovná.
Robíte to pre seba, pre to, aby ste si oddýchli a vyskúšali niečo nové. Ak nejaký spoj bude trochu na krivo – nevadí, nabudúce to bude lepšie. Dôležité je začať a nebyť väzňom myšlienok, ktoré nám zasadili do hláv iný. A pamätajte na to: vek je len číslo, nikdy nie je neskoro začať, dôležitá je chuť, trpezlivosť a odhodlanie.
Začnite menej náročnými dielami
Nikto učený z neba nepadol, ani ten najlepší stolár vo vašom meste na začiatku nevedel pripraviť rovnú dosku. Preto začnite jednoduchým dielom: dôležité je odhadnúť to, na čo sa cítite – tak, aby to bola zároveň výzva a zároveň ste verili, že sa vám dielo podarí dokončiť.
Každý máme blízko k niečomu inému, no práca s drevom a prírodnými materiálmi je obohacujúca. Pokojne môžete začať vyrezávať malým dlátkom do drevenej kocky písmená, slová. Alebo vyrobiť z dosky, hrubého lana, pilníka a pár klincov škrabadlo pre mačky.
Inšpiráciou je celý okolitý svet: pozrite si video návody na Youtube, prihláste sa na zaujímavý workshop vo vašom meste, prebehnite si Pinterest alebo jednoducho popustite uzdu svojim myšlienkam.
Príprava je základom úspechu
Predtým, ako prídete do dielničky a pustíte sa do práce, je dôležité sa pripraviť – základom je vedieť, čo idete vyrobiť. Na základe toho si pripravíte nákres s rozmermi, poznačiť si môžete aj to, ako budete robiť spoje, skúste však premýšľať o vašom diele v širších rozmeroch. Aké drevo je najvhodnejšie, aké nástroje budem potrebovať, kde môžu byť najväčšie úskalia, ako sa im vyhnúť? Ak si dáte na tomto záležať, čas strávený v dielničke bude príjemný a výsledok určite očarujúci. Smelo do toho!