Trávime teraz, pochopiteľne, viac času doma. Postupne nám začínajú liezť na nervy aj veci, ktoré sme si predtým jednoducho nevšimli – v návale bežných povinností sme ani nemali čas. Ak máte chuť na zmenu, možno vám pomôžu tieto 4 tipy, ako vdýchnuť domácnosti svieži vietor do plachiet.
1. Správne otočená pohovka
Gauč alebo pohovka by mali byť otočené tak, aby smerovali do srdca bytu – napr. smerom ku kuchyni – jednoducho, aby sa vám za chrbtom nedialo niečo zaujímavé. Nebojte sa ich vyčleniť do priestoru a tak, aby ste videli na dvere, budete sa cítiť príjemnejšie. Nikde nie je napísané, že centrom všetkého v domácnosti je televízor.
2. Voľné okná
Parapety by mali slúžiť výlučne na izbové rastliny a jedno okno by malo byť úplne otvárateľné – nielen pre pohodlie vetrania, ale celkové prúdenie energie v miestnosti. Voľné okná bez zbytočností (umelé kvety, dekorácie, rámčeky) urobia veľa. Okrem toho, že vnesú do miestnosti viac svetla, budete sa cítiť príjemnejšie.
3. Spálňa nie je skladisko
Najmä v malých bytoch ľudia často využívajú spálňu ako skladisko – nemajú na výber. Ak musíte sezónne veci skladovať v spálni, urobte to tak, aby ste ich nemali na očiach – upracte vákuové obaly do pekných škatúľ či debničiek, pretrieďte drobnosti, ktoré odkladáte „pre prípad“ a vyhoďte dekorácie, ktoré máte doma, len preto, že sú to darčeky a nechcete nikoho uraziť. Spálňa nie je skladisko. Čím menej vecí v nej budete mať, tým menej práce budete mať pri upratovaní, menej sa bude prášiť a lepšie sa vyspíte.
4. Nič nad/za hlavou
Ak pracujete doma, je dôležité, aby ste mali vytvorený taký kútik, ktorý vás zbytočne nerozptyľuje – teda: mali by ste sedieť s výhľadom na dvere tak, aby vám osoba, ktorá vchádza do miestnosti, nevidela na monitor. Hoci pravdepodobne pred svojimi blízkymi nič pracovné nezatajujete, je to psychologický efekt. Niečo podobné sa deje napríklad školákom, ktorí sa úplne zablokujú pri písomke, keď sa nad nich postaví učiteľka. Zároveň by sa vám však do monitora nemalo odrážať ani svetlo z okien – ideálne je sadnúť si tak, aby ste mali okno na ľavej strane (ak ste pravák – ak ľavák, tak opačne) a videli pritom na dvere .
Ďalším faktorom, ktorý sa týka nielen pracovného kútika, ale aj pohovky, postele a jedálenskej stoličky je, aby vám nič neviselo nad hlavou. Žiadne police s knihami, žiadne črepníky, poličky s dekoráciami. Miesto, kde sedíte/spíte/trávite čas by malo byť vzdušné a periférne by vás nemalo nič rušiť.